Bakanlık

Bakanlık devreye girdi 510 çift boşanmaktan vazgeçti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca başlatılan boşanma süreci danışmanlığı hizmetiyle 2014 yılında bu hizmeti almak isteyen bin 495 çiftten, 510’u boşanmaktan vazgeçti.

Evliliğin kuruluşunda ve işleyişinde özellikle ilk yıllarda çiftlerin muhtemel sorunlarına çözüm üretebilmeleri, evliliğin başarısında önemli bir yer tutuyor.

Günümüzde evlilik sorunlarının çözümünde, aile büyüklerinden yardım alma biçimindeki geleneksel mekanizmalar işlemekle beraber bu ilişkilerin çözülmeye başladığı, çiftlerin arabuluculardan, Sosyal Hizmet Merkezlerinden ya da aile sorunlarıyla ilgilenen uzmanlardan destek almaya başladığı da görülüyor.

Son zamanlarda evlilik sorunlarında ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından profesyonel psiko-sosyal danışmanlık desteği önem arz etmeye başladı.

Pilot olarak başladı tüm illere yayıldı

Türkiyede boşanmaların yüzde 39.6sının evliliğin ilk beş yılı içinde gerçekleştiği belirlendi. Son zamanlarda evlilik sorunlarında ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından profesyonel psiko-sosyal danışmanlık desteği önem arz etmeye başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2012de başlattığı ‘Aile ve Boşanma Süreci Danışmanlığı çalışmasıyla boşanma sürecinde çiftlerin ve çocuklarının karşılaştığı sorunlar ve bunların çözümüne yönelik aile destek ve aile danışmanlık hizmetleri veriyor. Aile ve Boşanma Süreci Danışmanlığı Hizmeti, boşanma öncesi, boşanma süreci ve boşanma sonrası danışmanlıklar adı altında sunuluyor. Danışmanlık hizmeti 2012 yılında Ankara, Burdur, İzmir, Kırıkkale ve Karabükte pilot olarak uygulanamaya başladı. İlgili merkezlere başvuru ve yönlendirme ile gelen 450 çifte uygulanan 6-20 seans danışmanlık hizmeti sonucunda yaklaşık 75 çiftin evlilik birlikteliğini devam ettirme yönünde karar verdiği görüldü.

Milli Gazete