Zinde

Zinde Gençlik İzcileri Çanakkale Milli Bilinç kampına gidiyor

Zinde Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü izcileri, Türkiye İzcilik Federasyonu (TİF) tarafından 22 – 26 Nisan 2015 tarihleri arasında düzenlenecek uluslararası Çanakkale Milli Bilinç kampına katılacak.

Çanakkale’nin Gelibolu yarımadasındaki Eceabat ilçesi, Kocadere köyü civarında gerçekleşecek kampa, toplamda yaklaşık 6.000 izcinin katılımı bekleniyor.

Kamp süresince telsizcilik, ilkyardım gibi çok sayıdaki istasyon faaliyetlerinin yanı sıra, Bigalı köyü yürüyüşü de gerçekleştirilecek.

Zinde Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü önderliğinde, Konya Erdemli Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü’nün Çanakkale savaşlarının 100. yılında “Her Şehide Bir Yasin, Hedef 253 Bin” projesiyle okunulan Yasin-i Şerifler, Çanakkale şehitlerine hediye edilecek.

25 Nisan 2015 Cumartesi günü sabah ezanıyla beraber kınalar yakılarak, “dedeciğim ben geldim” sloganıyla yaklaşık 17 kilometrelik “57. Alay Yolu” yürüyüşü gerçekleştirilecek.

25 Nisan 1915 tarihinde İngiliz, Fransız ve diğer düşman kuvvetlerinin yaptığı çıkarmada, düşmanların ilerlemesine ve Kocasinan tepelerinin düşman eline geçmesine aynı gün yaptığı çabuk hareket ve şiddetli taarruz ile engel olup aylar süren kahramanca muharebeler yaparak olağanüstü yiğitlik ve yararlılık gösteren, savaşa katıldığı sırada sahip olduğu 49 subay ve 3638 er/erbaşın tamamını şehit vererek de ünlenen 57. Alay’ın o zaman kullandığı intikal yolu, izciler tarafından benzer şekilde yürünecek.

Zinde Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Adem Öztürk yaptığı açıklamada; “ Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Çanakkale Milli Bilinç Kampına, 2 bin 500 civarı izci ve liderimizle birlikte katılacağız. Anadolunun farklı illerindeki izci kafilelerindeki çocuklarımız, ana babalarının huzurunda kınalar yakarak, dualarla uğurlanacaklar. Yolda yapılan programlarla Çanakkale ruhuna hazırlanacaklar. Atalarımızın vatan millet ve maneviyat uğruna verdiği destansı mücadeleyi yerinde yaşayarak hissedip, milli manevi duygularla donanarak evlerine geri dönecekler  ” dedi.

 “Çanakkale Milli Bilinç Kampı’na” her yıl katılan Zinde Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü, geçtiğimiz yıl da 2.000 izcisiyle kampta yer almış ve önemli bir başarıya imza atmıştı.