Yürünebilir

’Yürünebilir kentler’ refah göstergesi

Bir şehirde ofis ve alışveriş mekanlarının ne kadar büyük bir bölümü “Yürünebilir Kentsel Alanlar” tanımına dahilse, o şehirdeki gelir düzeyi o kadar yüksek, üniversite mezunu sayısı da o kadar fazla oluyor

ABD Emlak ve Kent Analizleri Merkezi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, insanların yürüyebildikleri şehirler, diğer şehirlere oranla daha zengin.

Araştırmada, ABD genelinde en büyük 30 metropol “yürünebilirlik” açısından değerlendiriliyor. Şehirlerin yürünebilirlik oranı, kişi başına düşen gelir ve üniversite mezun sayısı ile kıyaslanıyor.

Araştırmada, “Yürünebilir Kentsel Alanlar” değerlendirmeye alınmış. Bu alanlar; insanların ev, ofis, okul, alışveriş ve restoranlara, araba kullanmak yerine, kamu ulaşımı veya yürüyerek ulaşabildikleri alanları ifade ediyor.

Araştırmaya göre; bir şehirde ofis ve alışveriş mekanlarının ne kadar büyük bir bölümü “Yürünebilir Kentsel Alanlar” tanımına dahilse, o şehirdeki gelir düzeyi o kadar yüksek, üniversite mezunu sayısı da o kadar fazla oluyor.

Washington, New York ve Boston, ABDnin en yürünebilir üç şehri. Bu üç şehirde kişi başına düşen gelir oranı, Yürünebilir Kentsel Alanları en az olan Tampa, Phoenix ve Orlandoya oranla yüzde 52 daha fazla.

Washington, New York ve Bostonda kişi başına düşen en yüksek gelir yılda 60 bin 500 dolar civarındayken; Tampa, Phoenix ve Orlandoda 39 bin 700 dolar.

New York, Boston ve San Francisco gibi şehirler, otomobil kullanımı yaygınlaşmadan çok daha önce ulaşım altyapılarını tamamlamışlar. Dolayısıyla bu şehirlerdeki Yürünebilir Kentsel Alanların daha fazla olması normal. Ayrıca bu şehirler, çok sayıda sanayi ve iş koluna ev sahipliği yapıyor.

Öte yandan raporda yer verilen listenin sonunda yer alan şehirler ise henüz daha gençler ve metro gibi altyapı yatırımları için yeterince zamanları olmadı.

Bu arada, araştırmada ortaya çıkan önemli bir diğer unsur da, yürünebilir şehirlerin büyük bir bölümünün, diğer şehirlere oranla daha pahalı olması.

Genç nesil tercih ediyor

Şehirlerin yürünebilirlik özelliği, üniversite mezunu gençleri yakından ilgilendiriyor. Genç nesil, çalışacağı şehri belirlerken, bu özelliği öncelikleri arasında sıralıyor. Bu yüzden yayalara dost bir ortam sunan şehirlerde 25 yaş üstü üniversite mezunlarının oranı daha fazla. Rapor da bunu ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre, şehirlerin yürünebilir alanlara yatırım yapmasının tek nedeni yüksek gelir düzeyi değil. Bu yatırımlar aynı zamanda çevreye de katkı sağlıyor. Taşıt kullanımı ve şehirleşmenin artması, küresel ısınmanın en önemli nedenleri arasında. Dolayısıyla şehirlerin ayak izlerini ne kadar çok silebilirsek, küresel ısınmaya karşı o derece etkili bir savaş vermiş olacağız.

Dünya