Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyonun ilacı D vitamini

Güneşte,balık yağında, süt, peynir ve yumurtada bulunan D vitamini 5 ay kadar alındığında tansiyonu düşürebileceği ortaya çıktı.

Konuyla ilgili Avrupa ve Kuzey Amerika'da yaşayan 155 bin insan üzerinde yapılan 35 çalışmadaki verilerin incelenmesi sonucu, yeterli miktarda D vitamini alımının kan basıncını düşürdüğü saptandı. D vitamininde her yüzde 10'luk artışın, hipertansiyonda yüzde 8'lik düşüş sağladığını belirten bilim insanları, ortaya çıkan bu sonucun, dünyadaki en önemli sorunlardan biri olan hipertansiyonla savaşmada önemli bir adım olabileceğini bildirdi. 

İLAÇ KADAR ETKİLİ 
Araştırmayı yürüten London College Üniversitesi'nden Dr. Vimal Karani, sonuçları Avrupa Topluluğu İnsan Genetiği konferansında açıkladı. Danimarkalı araştırmacılar da kış aylarında, 5 ay boyunca D vitamini takviyesi almanın tansiyonu düşürmede, hipertansiyon ilaçları kadar etkili olabileceğini belirtti. Tüm dünyada yaklaşık 1 milyon insanın D vitamini eksikliğine maruz kaldığı tahmin ediliyor. Sorunun çok yaygın olmasına rağmen özellikle kalp hastalıkları açısından bir risk faktörü olarak çoğu zaman hekimler tarafından dikkate alınmadığı da bilinen bir gerçek… D vitamini düzeyindeki düşüş, özellikle sağlıksız ve hareketsiz yaşayan bireylerde daha sık görülüyor. D vitamini en iyi şekilde güneşten alınıyor.