Yağışlar

Yağışlar bu hafta da sürecek

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye’nin büyük bir kısmı bu haftayı da yağmurlu geçirecek. Kuzey ve doğu bölgeler için sel uyarısı yapıldı.

Geçtiğimiz hafta sel felaketini en ağır şekilde yaşayan yerlerden biri Sakarya’nın Gevye ilçesi oldu. Bir günde metrekareye 96 kilogram yağışın düştüğü Gevye’de selin vurduğu bir fabrikada 10 milyon dolarlık hasar meydana geldi. Öte yandan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam, bölgeyi ziyaret ederek sel felaketinin bilgilendirme toplantısına katıldı. İslam, “Hayatı normale döndürmemiz gerekiyor bu alanlarda. Bir taraftan barınma ihtiyacı ortaya çıkacak insanlar var, diğer taraftan ekili alanlara zarar geldiği için ekonomik anlamda bizi zorlayacak bir zarar var. Her ikisi açısından da ne yapabileceğimize acilen bakacağız.”dedi.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle 100 ev sular altında kaldı, 10 araç sulara kapıldı. İlçede birçok mahallede işyeri ve evleri su bastı. Sokak ve caddeler göle dönerken, bazı araçlar kanallara uçtu. 

Bolu ve Kastamonu’da sel

Yeniçağa ilçesinde etkili olan sağanak sonrasında derenin taşması sonucu 4 köyde su baskını yaşandı.

İlçede bulunan Yeniçağa Gölüne akan derelerin etkili olan sağanak nedeniyle taşması sonucu Hamzabey, Dereköy, Kındıra ve Eskiçağ Köylerinde su baskınları yaşandı.

Kastamonu’da İhsangazi ilçesinde meydana gelen sel nedeniyle, bir çok evi su basarken şebeke hattı ve içme suyu boruları da zarar gördü.

Sabah