Ürdünde

Ürdün’de ’İsrail doğalgazı’ protestosu

Ürdün’ün başkenti Amman’da, İsrail ile yapılması öngörülen doğal gaz anlaşması protesto edildi. Başkent Amman’daki eyleme katılan göstericiler, söz konusu anlaşmanın, ülkenin ulusal ekonomisi ve yönetiminin, Filistinlilere yönelik saldırılara devam eden işgalcilerin eline rehin verilmesinin önünü açacağını savundu.

Eylemciler, gaz alımı için başka seçeneklerin olduğunu belirterek, Söz konusu anlaşma ile İsrail’in hazinesine girecek para, Yahudi yerleşim birimlerinin inşası, İsrail ordusunun silahlanmasında kullanılacak dedi.

Ürdün Enerji Bakanı Muhammed Hamid, geçen yıl eylül ayında, İsrail’deki Leviathan petrol sahasını işleten ABD’li Noble Energy firmasıyla Ürdün’deki elektrik üretim santrallerine 15 yıl süreyle 15 milyar dolar değerinde doğal gaz verilmesini öngören iyi niyet anlaşması imzaladıklarını açıklamıştı. Anlaşma için kasım ayında mecliste yapılan oylamada, çoğunluk red oyu kullanırken, Enerji Bakanı Hamid ise doğal gaz alımının Ürdün’ün geleceğini tehdit etmediğini savunmuştu.

Ürdün Temsilciler Meclisi’ndeki 32 milletvekili, hükümete İsrail ile doğal gaz anlaşması yapılması çağrısında bulunurken, 107 milletvekili ise anlaşmanın imzalanmaması talebinde bulunmuştu.

Dünya Bülteni