TVnizi

TV’nizi sabitleyin çocuklar ölmesin

Türkiyede son bir yılda basına yansıyan haberlere göre son 10 ayda 13 çocuk üzerine televizyon düşmesi sonucu yaşamını kaybetti, 12 çocuk ise ağır yaralandı

TV  düşmesiyle ölen ve yaralanan çocuklar, 2-7 yaş aralığında. Uzmanlar, çocukların bulunduğu ortamlardaki televizyonun mutlaka sabitlenmesi gerektiğini vurguluyor.

Türkiyede ailelerin ev kazaları konusuda dikkatini çekerek duyarlılık oluşması gerektiğinin altını çizen çocuk ve yaşlı güvenlik uzmanı Arzu Birinci, evde alınması gereken önlemleri sıraladı.

3 haftada 1 çocuk ölüyor

2000-2010 yılları arasında yapılan araştırma sonuçlarına göre her 45 dakikada bir çocuğun, televizyonun üzerine düşüp yaralanması sebebiyle hastanelerin acil servislerinin yolunu tuttuğuna vurgu yapan Birinci, “CPSC Amerikan Tüketici Koruma Komisyonu verileri çerçevesinde her 3 haftada 1 çocuk televizyonun üstüne düşmesi sebebiyle ölüyor. Bu kazaların alınacak pratik yöntemlerle önüne geçilebilir. Öncelikle riski azaltmak için mobilya ve televizyonları sabitlemek gerekir. Hem ince ekran hem de tüplü televizyonlar için risk vardır. Uzunluk ayarlı, takıp çıkartılabilir klipsli, en az 50 kiloya kadar test edilmiş dokuma kayışlarla sabitleme yapılmalıdır. Sabitlemeler, raf, kitaplık, çekmeceli mobilyalar, ayaklı ayna ve askılar için de uygulanmalıdır” dedi.

Milliyet