Türkmen

Türkmen gazına alternatif güzergah

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Kafkasya ve Hazar Bölgesi Uzmanı Güner Özkan, iki ülke arasındaki enerji işbirliğinin kısa vadede gerçekleştirilecek bir proje olmadığını belirterek, “Ancak bu yeni işbirliği hamleleri, dünyaya bir mesaj niteliğindedir” dedi.

Rus doğalgazına bağımlığını azaltmaya çalışan Avrupanın Türkmen gazını artık ciddi şekilde istediğini anlatan Özkan, İrana yönelik ambargoların da hafiflemeye başlamasıyla, İran, Türkiye ve Orta Asya ülkelerinin daha rahat işbirliği yapabileceğini söyledi.

Çinin en büyük doğalgaz tedarikçisi konumundaki Türkmenistanın, geçen ay Rusyanın Çinle yaptığı 400 milyar dolarlık doğalgaz anlaşmasıyla pazarlık gücünün zayıfladığını belirten Özkan, “Türkmenistanın yeni alternatif pazarlar araması ve bu bağlamda yeni tedarikçiler arayan Avrupaya ulaşmak için Türkiye ile işbirliğini geliştirmesi önemli” diye konuştu.

Nabucco boru hattı projesinde taraflardan biri olan ve Orta Asyanın en büyük doğalgaz rezervlerine sahip Türkmenistanın en büyük sorununun, doğalgazı Hazar bölgesinden Türkiyeye nasıl geçireceği olduğunu dile getiren Özkan, şunları kaydetti:

“Hazar denizinin altından veya İran üzerinden geçirilecek boru hatları iki önemli alternatif olabilir. Hazarda en etkin aktör Rusya. Türkmen gazını Hazardan geçirecek bir boru hattına Rusyanın izin vermek isteyeceğini düşünmek yanlış olur. Ayrıca, Azerbaycanla Türkmenistan arasında bazı enerji alanlarının paylaşımı konusunda sorunların olması başka bir engel.”

Türkmenistan, 32 trilyon metreküp doğalgaz ile dünyanın en büyük dördüncü rezervine sahip. Yılda yaklaşık 80 milyar metreküp doğalgaz üreten Türkmenistan, bu gazı büyük oranda Çine (yüzde 52), Rusyaya (yüzde 24), İrana (yüzde 22) ve diğer eski Sovyet ülkelerine (yüzde 2) ihraç ediyor.

Millî Gazete