Türkiyenin

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen mekanları…

Tarih boyunca birçok medeniyeti barındıran Anadolu toprakları, zengin tarihi mirası, renkli kültürel yapısı ve doğal güzellikleriyle dünyanın her yerinden turist çekiyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, üç farklı medeniyete başkentlik yapan dünyanın en eski şehirlerinden İstanbul, tarihi, kültürel varlıkları ve boğazıyla Türkiye’nin turizm merkezlerinin başında geliyor.

Binlerce yıldır, farklı medeniyetlere yurt olan İstanbul’un hemen her yöresinde, tarihin çeşitli dönemlerinden kalma kent duvarları, saraylar, kasırlar, camiler, çeşmeler ve konaklarla karşılaşmak mümkün. Bu özellikleriyle dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçiyi ağırlayan İstanbul, konuklarına zengin bir menü sunuyor.

Ayasofya, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Kız Kulesi, Rumeli Hisarı, Anadolu Hisarı, Haydarpaşa Garı, Sirkeci Garı, Binbirdirek Sarnıcı,Yerebatan Sarnıcı, Galata, Beyazıt ve Dolmabahçe kuleleri, Dikilitaş, Çemberlitaş Sütunu, Galata Köprüsü, Yedikule Zindanları, Feshane ve Sepetçiler Kasrı gibi tarihi yapılar tursitlerin ilgi gösterdiği yerler arasında.

Topkapı, Dolmabahçe, Beylerbeyi, Çırağan, Yıldız ve Zübeyde Sultan sarayları, Sultanahmet Camisi, Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı da ziyaretçilerin uğrak yeri durumunda.

Geçen yıl İstanbul’u görmeye gelenler en fazla Ayasofya’yı merak etti. Ayasofya, 3 milyon 574 bin ziyaretçiyle Türkiye’de geçen yıl en çok ziyaret edilen müzesi oldu. Yerebatan Sarnıcı da 2 milyon 120 bin 862 kişiyi ağırladı.

Osmanlı payitahtı Bursa ve Kocaeli’nin Kartepe ilçesi ise özellikle Arap turistlerin ilgi alanında.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, özellikle bölgeye komşu ülkelerden çektiği turistlerle, kültür ve inanç turizminin merkezi olma hedefinde ilerliyor.

Tarihi ve kültürel varlıklarını eşsiz doğasıyla birleştiren Karadeniz ise Avrupa ve ABD’nin yanı sıra Körfez ülkelerinden de yoğun ilgi görüyor.

Pamukkale Rusların, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesindeki Safranbolu ise Tayvanlıların en çok ziyaret ettiği turizm destinasyonları arasında yer aldı.

Türkiye’ye gelen turist sayısında ilk sıralarda yer alan Almanlar ve Ruslar Kapadokya ile Nevşehir, Zeugma ile Gaziantep, Kızkalesi ile Mersin, Selimiye Camisi ile Edirne’ye ilgi gösteren Avrupalı turistler arasında, yaşamını Didim’de sürdürmeyi tercih edenler de bulunuyor.

AA