Türk

Türk tavuğuna engel

Dünya piliç eti ticaretinde dördüncü sırada yer alan Türkiye, en büyük pazarı Irakı getirilen ek vergiler sonrası kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Kuzey Irak Serbest Bölgesinde bu hafta başından itibaren uygulamaya konulan yeni vergilendirme ile Habur sınır kapısından Iraka giriş yapan Türk piliç etine ton başına 290 dolar vergi ödenmesini kararlaştırdı. Daha önce kesilen vergi 35 dolardı.

Daha önce 35 dolar olan bu ücretin bu kadar yükselmesinin sektörde moralleri bozduğunu ifade eden Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Başkanı Sait Koca, “Iraka geçen yıl 226 bin 734 ton tavuk eti ihracatı gerçekleştirdik. Parasal değeri ise 443 milyon dolar seviyesinde. Eğer bu karar düzeltilmezse en büyük ihracat pazarımızı sektördeki rakibimiz Brezilyaya kaptırabiliriz” dedi.

Yumurta da tehlikede

Sadece tavuk eti için değil yumurta da ek vergilerin getirildiğini ifade eden Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Hasan Konya, “Şu anda Irak yumurta yüklü TIRlardan 4 bin dolar vergi alıyor. Bu karardan önce böyle bir uygulama yoktu. Türkiyeden Iraka haftada 250 TIR yumurta gönderiliyor. Geçen yıl toplamda 410 milyon dolarlık yumurta ihracatı gerçekleştirdik. Bunun yüzde 90ı Iraka yapılıyordu. Ancak Ekonomi Bakanlığı görüşmelerini sürdürüyor. Bugün yarın bu işin çözüleceğini umuyoruz” diye konuştu.

Hürriyet