lojistik

Türk mallarına Avrupa engeli

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin rekabetçiliğinde en önemli itici güçlerden birisinin lojistik sektörü olduğunu söyledi. 

Lojistik sektörünün performansının tüm sektörleri doğrudan etkilediğini ifade eden Nuhoğlu, bu noktada atılacak her adımın Türkiye’nin ihracat potansiyelini daha çok ön plana çıkaracağını belirtti.

Türkiye’nin hedeflerini gerçekleştirmesinde bazı engellerin bulunduğunu vurgulayan Nuhoğlu, şunları kaydetti: “Küresel rekabetin ortada olduğu dönemde Avrupa’da kriz nedeniyle ortaya çıkan korumacılık faktörleri gittikçe ön plana çıkmakta. Son zamanlarda özellikle Türkiye’den Avrupa’ya taşınacak mallara her türlü engel oluşturulmaya çalışılıyor. 1996 yılından sonra malların serbest dolaşımı sağlandı. O tarihteki anlaşmayla Türk malları artık Avrupa’ya çok rahat gidebilmekte ama son dönemde Avrupa’nın çekincesinden dolayı bu malların hareketi engellenmeye çalışılıyor. ‘Türk mallarının girişini engelleriz ve böylece kendi mallarımızın rekabette daha ön plana çıkmasını sağlarız’ düşüncesindeler. Türk mallarına karşı kendilerini koruyorlar. Bu korumacılık özellikle son dönemde çok arttı.”