Türk

Türk Akımı’nın vanası, 2016’da açılıyor

Rusya ile Türkiye, “Türk Akımı” hattından doğalgaz arzının Aralık 2016da başlaması için anlaştı. Türkiyenin Rus gazında indirim talebi üzerine yapılan görüşmeler ise sonuçlandırılamadı

Gazprom CEOsu Aleksey Miller ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankarada bir araya geldi. Mavi Akım boru hattının modernizasyonunun da görüşüldüğü toplantıda 2015in ilk 4 ayında Mavi Akımdan Türkiyeye 5.4 milyar metreküp doğalgaz temin edildiği, 2014e göre yüzde 4 artış olduğu belirtildi.

Miller, “Türk Akımının yapımına başlanması ve hattan doğalgaz tedariğinin Aralık 2016da başlamasında anlaşma sağlandı. Gazprom, Türk Akımı çalışma takvimi için bugün sağlanan anlaşmayı temel alacak” dedi.

1 Aralık 2014te imzalanan Türk Akımı, Türkiyeye Karadeniz üzerinden yılda 63 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak. Rus gazını Karadenizin altından Türkiyeye, buradan da Avrupa ülkelerine ulaştıracak Türk Akımı ile yılda 63 milyar metreküp gaz sevkiyatı yapılması planlanıyor. Bunun 48 milyar metreküpünün Avrupa, kalanının da Türkiye iç piyasasına verilmesi bekleniyor.

Pazarlık bitmedi

Toplantıda BOTAŞa verilecek dogalgaz indiriminin de gündeme geldiği öğrenildi. Rusların, Türk tarafının indirim taleplerine önem verdiği belirtilirken, henüz somut bir anlaşmaya varılmadığı kaydediliyor.

Milliyet