Türk

Türk Akımı‘nda Kıyıköy güzergahı

Rusya’dan Avrupa’ya Türkiye üzerinden taşınacak doğalgaz boru hattının geçeceği güzergah üzerinde görüşmeler sürüyor. Ruslar, Karadenizin altından geçecek Türk Akım doğalgaz hattını Kıyıköyden karaya çıkarıp, Lüleburgazdan Türkiyeye, İpsaladan da Avrupaya doğalgaz dağıtmak istiyor.

Rusyadan Avrupa ülkelerine doğalgaz taşınması için planlanan Güney Akımın iptal edilerek yerine Türkiyeden geçecek ve Trakya bölgesinin üs olacağı Türk Akımı projesinde anlaşan taraflar, yer konusunda da anlaşmaya vardı. Buna göre Rusyadan çıkacak hat Karadenizin altından geçecek ve Trakyada Kıyıköyden karaya çıkacak.

Boru hattının kara kesimi 180 km uzunlukta olacak. Boru hattının tasarımı İstanbul bölgesinin artan doğalgaz ihtiyacı dikkate alınarak yapılacak.

Bu çerçevede, Türkiye-Yunanistan sınırına yapılacak doğalgaz tedarik hacminin 47 milyar metreküp olması kararlaştırıldı. Rusyadan Türkiyeye Karadeniz altından gaz tedarik edecek açık deniz boru hattının toplam kapasitesi ise 63 milyar metreküp olacak. İlk hattın Aralık 2016 tarihinde tamamlanması öngörülüyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Türk Akımı” boru hattı projesinin muhtemel rotasına ilişkin soru üzerine “(Gazprom Başkanı Aleksey Miller ile) Projenin güzergahını değerlendirdik. Sulak alanlar var, tarım arazileri var, orman arazileri var, yeşil alanlar var. Bunları dikkate aldığımızda Kıyıköy, bu baktığımız yerlerden bir tanesi ama ‘tamamını böyle başlatıyoruz ve kesinleşmiş bir proje diye tanımlamak şu an erken olur. Biz daha çok nerelerin olamayacağıyla alakalı konuları konuştuk. Lüleburgaz ve İpsalaya varıncaya kadar özellikle o güzergahta herhangi bir sıkıntı oluşabilir mi, buna baktık” dedi. Yıldız, proje hakkında çarşamba günü Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bilgi vereceklerini anlattı.

Alternatif hat olabilir

Gazprom ile Türkiye, alternatif bir hat üzerinde de duruyor. Buna göre, Kıyıköyün doğusundan bir karaya çıkış noktası daha olabilir. İlk hatta paralel giden bu hat da diğer hatla aynı noktada sonlanıyor.

Dünya