TSE

TSE Ortadoğu’nun beyaz hackerlarını eğitmeyi hedefliyor

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, yaptığı açıklamada, gelişen teknolojiyle beraber bilişim tabanına oturan tüm verileri her türlü saldırıdan korumanın büyük önem arz ettiğini söyledi.

İnsanların buna sadece ülke güvenliği açısından baktığını ama bunun şirket güvenliği boyutunun da olduğunu dile getiren Şentürk, dolayısıyla şirketlerin de her türlü saldırıya karşı kendi bilişim altyapısını koruyabilecek ve bu saldırılara cevap verebilecek tecrübeli elemanlara ihtiyacı duyduğunu kaydetti.

Şentürk, daha önce bu noktada istihdam edilecek kişilerin bu işi yapabilecekleri konusunda kendilerini ispatlayabilecekleri bir alanın olmadığına dikkati çekerek,  Sızma Testi Uzmanlığı Belgelendirmesi ile biz bununla ilgili her türlü standardı hazırladık, yapılandırmayı kurduk. Hacker olduğunu iddia eden insanlar bize başvuruyor. Belli bir eğitim aldıktan sonra sınava giriyor. Bu sınavda başarılı olursa ’Beyaz Şapkalı Hacker-Sızma Testi Uzmanı’ sertifikası alıyor. Bu durumda şirketlerimiz bu kişinin hacker olduğunu bilerek onu istihdam edebiliyor diye konuştu.