2B Araziler

Tersine 2B Paketi Hazır

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hazırladığı taslakla, 2B gibi orman vasfını yitirmiş alanların vatandaşlara satışı anlamına gelen 2B düzenlemesinin ardından, bunun tam tersi, tapulu arazilerinin “orman alanı” ilan edilmesi sorununa çözüm aranıyor. Taslağa göre, arazinin durumuna göre bir kaç formül uygulanacak.

Daha önce tapusu olup da iptal edilenlere, bu yerler 49 yıllığına bedelsiz verilecek. Ancak aynı amaç için kullanma şartı getirilecek. Bu alanlar özel orman olacak. Bu ormanlardan elde edilen gelirler, tapu sahibine verilecek. 

Düzenlemeye göre, tapusu olmayan ve tarla veya bahçe olarak kullananlar için de 29 yıllığına rayiç bedel istenecek. Vatandaşın özel mülkiyetinde bulunan ve aşılı kestane, kızılağaç ve ıhlamur ağaçlarının bulunduğu yerlerin orman alanı sayılmaması yönünde de düzenleme yapıldı. Düzenleme, bu alanlarda “belli oranlarda” yapılaşmaya da izin verecek. Bu, orman alanlarının yok edileceği tartışmalarına neden oluyor.
Yetkililer, 1930-40 yıllarda vatandaşların kullanmadıkları arazilerinin ormanlaşması nedeniyle orman idaresi tarafından “orman alanı” tescil edildiğini belirttiler. Vatandaşların tapulu arazilerini kullanamadığını belirten yetkililer, bu alanların hak sahiplerine devredilmesi, orman alanlarının korunarak, vatandaşların hak kaybının önlenmesi için çalıştıklarını ifade ettiler.
En çok Karadeniz ve Toroslar’da
BAKANLIK yetkilileri bu durumdaki arazilerin en çok Karadeniz ve Toroslar’da bulunduğunu belirterek şöyle konuşuyor: “Orman Bakanlığı envanter çıkardı. Bu tip sorunlu araziler, Karadeniz, Antalya, Toroslar, Mersin’in yanısıra, Şile, Gebze, Silivri’de, Kocaeli ve Bolu gibi yerlerde bulunuyor. Fiilen orman değil ama geçmişte orman olduğu için tapusu iptal edilmiş yerler veya halen tapusu olduğu halde kullanılamayan alanlar. Bunlar kayıtlarda orman olarak görülüyor, ama bazıları fiilen tarım arazisi. Diğer grup ise aynı şekilde arazileri kullanıyorlar ama tapuları yok. Onlardan bedel alınacak.”