Tekstil

’Tekstil ve hazır giyim, ihracatın asıl şampiyonu’

Tekstil ve hazır giyim sektörü temsilcileri, ‘asıl şampiyon biziz diyerek, ihracat verilerinde tek tek ele alınmak yerine iki sektörün toplamının birlikte değerlendirilmesi için itiraz etmeye hazırlanıyor.

İhracat şampiyonu olarak öne çıkan otomotiv endüstrisinin, araç lastiğinden, klimasına, dikiz aynasından koltuğuna kadar ‘otomotiv ana ve yan sanayii kategorilerinde çok sayıda faaliyet alanının birlikte ele alındığına dikkat çeken sektör temsilcileri, tekstil ve hazır giyimin ise, ayrı ayrı ele alınması sonucunda ihracat şampiyonluğunu kaçırdığını vurguluyor. Sektör, tekstil ve hazır giyim sektörünün ihracat verilerinin birlikte ele alınması durumunda ortaya çıkan tabloyu anlatan bir rapor hazırlayarak bunu önümüzdeki günlerde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçiye ve Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşiye sunmayı planlıyor.

Açık ara öndeyiz

Üzerinde çalışılan raporda, Ekonomi Bakanlığı sınıflandırmasında otomotiv endüstrisinin Otomotiv Sektörü Ana ve Yan Sanayi olarak 43 ayrı GTİPten (Gümrük tarife istatistik pozisyonu), TİM sınıflandırmasına göre ise 146 GTİPten oluştuğuna dikkat çekilecek. Tekstil ve hazır giyim sektörlerinin ayrı ayrı ihracatçı birlikleri çatısı altında faaliyet gösterseler de, bir bütün olarak ele alınıp, ihracat verilerinin birlikte açıklanması talep edilecek. Tekstil ve hazır giyim sektörü temsilcileri hazırlayacakları raporda, geçmiş son 5 yılın ihracat rakamlarında tekstil, hazır giyim ve halı sektörünün yaptığı ihracatın birlikte açıklanması durumunda diğer tüm sektörlerden daha fazla ihracat yaptıklarını ortaya koyacaklar. Örneğin mayıs ayı şampiyonu olarak açıklanan otomotiv sektörü, ana ve yan sanayi verileriyle birlikte bu yılım ilk 5 ayında 9.6 milyar dolar ihracat gerçekleştirirken, tekstil, hazır giyim ve halı sektörü birlikte anıldığında bu sürede 12.6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Raporda sadece ihracat rakamlarına yer verilerek tekstil ve hazır giyimin açık ara önde olduğu vurgulanacak.

Hürriyet