Tarımı

Tarımı sel aldı

Türkiye’yi etkisi altına alan sağanak yağış tarımı vurdu. Adana, Zonguldak, Bursa, Çorum gibi birçok ilde yaşanan sel felaketi mahsülü tahrip etti. Halciler, meyve-sebze fiyatlarının yüzde 30 zamlanacağını belirtiyor

Önce don, sonra kuraklık ardından dolunun zarar verdiği tarım sektörünü şimdi de aşırı yağışlar vurdu. Buğday hasadı yapılan Çukurova’da aşırı yağış nedeniyle biçerdöverler araziye giremediği için hasat yapılamıyor. Yağışların fazla olması ürünlerde yatmaya neden olurken, ağaç yaprakları döküldü, filizler kırıldı. Meyve-sebze üretiminin yoğun yapıldığı Bursa, Mersin, Eskişehir, Çorum ve Amasya’da ürünler yüzde 20 ila 100’e yaklaşan oranlarda zarar gördü. Elma, şeftali, kiraz ve ayva ağaçlarında kayıplar yüzde 50’leri buldu. Özellikle buğday, arpa, mısır, nohut, pancar, yonca, karpuz, domates, salatalık gibi ürünlerdeki hasarın yüzde 40’a yaklaştığı belirtiliyor. Halciler kayıplar nedeniyle fiyatların yüzde 30 oranında artacağını söylerken, ziraat odaları “Belli bir oranda artış olur ama net bir şey söylemek için henüz erken” diyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, “Sağanak şeklinde yağan yağmurlar, zeytin gibi çiçeklenme döneminde olan ağaçlarda dökülmeye yol açarken, meyve tutanlarda olgunlaşmayı önlüyor. Ayrıca yağmurla ilaçlamanın etkisi azaldığı için bitki hastalıkları çoğalıyor” dedi.

Bayraktar, şunları anlattı: “Fiyatları arz- talep dengesi belirler. Türkiye, tarımsal üretim açısından büyük bir ülkedir. Bir tarafta meydana gelen hasar ülke çapındaki fiyatları olağanüstü boyutlarda etkilemez.”

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Burhan Er, yağışların her bölgeyi etkilediğini belirterek, “İşçiler yağışlardan tarlaya giremiyor. Ürünler toplanamayacak kadar zarar gördü. Bu yağışlar Türkiye’de üretilen ürünlerin tamamını etkiler. Birkaç güne kadar fiyatlar yüzde 30 oranında artar” dedi. Er, yağışlar nedeniyle ürün sevkiyatında da sıkıntı olduğunu dile getirdi.

Yağmurlar barajı % 0.1 artırdı

İstanbul ’da aralıklarla bir haftadır devam eden yağışlar, barajların doluluk oranını artırmasa da mevcut su hacminin azalmasını önledi. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerinden derlenen bilgiye göre, kente su sağlayan ve toplam 863 milyon 770 bin metreküp su tutma kapasitesine sahip barajlardaki mevcut su hacmi bugün itibarıyla 242 milyon 2 bin metreküp oldu. Her gün yaklaşık 2.4 milyon metreküp suyun kullanıldığı kentte barajların yağışlar öncesi yüzde 27.77 olan doluluk oranı 27.87’ye yükseldi. Kocaeli’nin ana su kaynağı olan Yuvacık Barajı’ndaki su seviyesi ise yağışla birlikte 24 milyon metreküpe ulaştı.

Sabah