Tarım

Tarım ülkesi Türkiye pamuğu ithal ediyor!

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, dünya pamuk fiyatlarının son yılların en düşük seviyelerine gerilemesi nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, gerilemedeki en büyük nedenin gittikçe artan dünya devir stoğu olduğunu belirtti

Devir stoğunda Çinin başrolü üstlendiğine işaret eden Kestelli, Çinin pamuk ithalatına kota koyma kararının pamuk fiyatlarının dibe vurmasına sebep olduğuna değindi.

Türkiyede tekstil sektörünün tükettiği yıllık ortalama 1.5 milyon ton lif pamuğun yarısının ithal edildiğine, dolayısı ile ülke içindeki pamuk fiyatlarının dünya pamuk fiyatları ile paralel seyretmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkati çeken Kestelli, açıklamasında şunları kaydetti:

“Cari fazlalık arz eden ve tekstil sektörünün hammaddesi olan pamuğu ithal etmemiz, bir tarım ülkesi olarak bizleri derinden etkiliyor. Böyle bir ortamda pamuk üreticilerimiz ciddi bir mücadelenin içindedir. Pamuk üretiminin sürdürülebilirliğini olumsuz etkileyen en önemli unsur ise üretim maliyetlerinin yüksek olmasıdır.”

Millî Gazete