tarım

Tarım alanlarına uydu desteği

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün Ceylanpınar Tarım İşletmelerinde toprak işleme başta olmak üzere ekim, gübreleme, ilaçlama ve hasat gibi bütün tarımsal faaliyetler uydu desteği ile bire bir takip edilecek.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü(TİGEM) ile TÜRKSAT arasında TİGEM –Ceylanpınar Tarım İşletmesinde gerçek zamanlı sabit GNSS istasyonları ağı kurulmasına dair protokol imzalandı. Bu protokolle tarımsal faaliyetlerde verimliliğin artırılması amaçlanıyor. 

TİGEM Genel Müdürü Mehmet Halis Bilden, bu işbirliğin tarım için ulaşılması zor hedefleri tutturmakta büyük bir görev göreceğini belirterek, kurum olarak teknolojiyi yakından takip ettiklerini kaydetti.  GPS uyduları ile tarım makineleri arasında kurulan bağlantı yardımıyla öncelikle hasat esnasında verim ölçümü yapılacak. Bu ölçümler bilgisayarlara aktarılarak daha sonra da arazi verim haritaları çıkarılacak. Toprak analiz sonuçlarının bilgisayara girilmesiyle her bir tarımsal faaliyet için belirlenen uygulama haritaları, alet/makinenin değişken düzeyli uygulama teknolojisi sayesinde, ekim alanında kontrol sağlanacak.