Tapusuz

Tapusuz evlere üç yıl daha mühlet

İmar ve gecekondu mevzuatına aykırı yapıların sorunlarını çözmeyi amaçlayan 2981 Sayılı İmar ve Gecekondu Mevzuatı’nın süresi uzadı. Tapusuz evi olan vatandaşa mülkiyet hakkı tanıyan ve 31 Mayıs’ta yürürlükten kaldırılması planlanan af kanununda süre 3 yıl daha uzatıldı.

Binlerce vatandaşı tedirgin eden düzenlemede çok önemli bir değişiklik yapıldı. Gelen yoğun talep üzerine, imar ve gecekondu mevzuatına aykırı yapıların sorunlarını çözmeyi amaçlayan 2981 Sayılı İmar ve Gecekondu Mevzuatı’nın süresi 3 yıl daha uzatıldı.

1984 yılında çıkartılan, imar ve gecekondu mevzuatına aykırı olarak inşa edilmiş ve inşa halindeki bütün yapılar hakkında uygulanacak işlemleri düzenleyen ve hak sahiplerinin mülkiyet sorunlarını çözen 2981 sayılı İmar ve Gecekondu Mevzuatı yani ‘İmar Affı Kentsel dönüşüm projelerini desteklemek üzere 2012 yılında yürürlüğe giren 6306 sayılı ’Afet Riskli Altındaki Alanların Dönüştürülmesi’ hakkındaki kanunun 23. Maddesi gereği yürürlükten kaldırılmıştı.

Ancak söz konusu düzenleme ile 2981 Sayılı Kanun yürürlükten kaldırılırken, başlamış işlemlerin sonuçlandırılması için bu hükmün üç yıl sonra yürürlüğe girmesi öngörülmüştü. Düzenlemenin bitiş tarihi ise 31 Mayıs 2015 olarak belirlenmişti.

Yeni tarih 31 Mayıs 2018!

Yapılan son süre uzatımı ile birlikte 31 Mayıs 2015 tarihinde kaldırılması planlanan 2981 sayılı İmar Affı Kanununun yürürlükten kaldırılacağı yeni tarih 31 Mayıs 2018 olarak belirlendi.

İmar Affı Kanunu, zamanında bir takım geçici belgeler ile ya da izinsiz olarak yapılan yapılarda hayatlarını sürdüren vatandaşı mevcut mülk üzerinde hak sahibi olarak tanımlıyor. Bundan dolayı hak sahipleri yasayı dayanak göstererek tapularını almak için girişimde bulunabiliyor.

Haber7.com