Tacikistanda

Tacikistan’da akılalmaz yasaklar!

Nüfusunun yüzde 97’si Müslüman olan Tacikistanda uygulanan zulme eşdeğer yasaklar ile namaz kılmak ve camii açmak engellenmeye çalışılıyor.

Tacikistan Nahda Partisi Genel Başkanı Muhittin Kabiri, “Bir bölgede mescit kurmak için 50 bin imza toplamak lazım. Eğer bir köyde 15 kişi yaşıyorsa cemaatle namaz kılınamıyor. Kadınların mescide girmesi yasak. 18 yaşına kadar çocukların mescide girmesi yasak.”

Nüfusunun yüzde 97si Müslüman olan Tacikistanda uygulanan ilginç yasaklar ile namaz kılmak ve camii açmak engellenmeye çalışılıyor.

Tacikistan Nahda Partisi Genel Başkanı Muhittin Kabiri, namaza yönelik yasaklarla ilgili bir kanun çıkartıldığını söyledi. Kanun ile camide namaz kılmaya yaş ve cinsiyet sınırlaması getirildi. Afganistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Çinle komşu olan Tacikistanın nüfusu yaklaşık 8 milyon. 1991 SSCB dağılmasıyla bağımsız cumhuriyet olan Tacikistanda, son yıllarda yayılmacı politika izleyen Rusya etkisi kendisini hissettiriyor.

Camiye 18 yaş sınırlaması

Kabiri, “Tacikistanda bir kanun çıktı. O kanunla insanlar cami ve kendi evleri dışında namaz kılamaz. Bir bölgede mescit kurmak için 50 bin imza toplamak lazım. Eğer bir köyde 15 kişi yaşıyorsa cemaatle namaz kılınamıyor. Kadınların mescide girmesi yasak. 18 yaşına kadar çocukların mescide girmesi yasak. Bir parlamenter olarak bu uygulamaların kışkırtma amaçlı olduğunu görüyorum. Biz gençlerimize sabır diliyoruz” diye konuştu. 

Millî Gazete