Susuz

Susuz adaya Türkiye’den ‘müzakere gücü’ akacak

Türkiyeden KKTCye su taşıyacak boru hattında sona gelindi. KKTCli Bakan Bakırcı, adanın 50 yıllık ihtiyacını karşılayacak suyun, Rumlarla müzakerede stratejik öneminin çok büyük olacağını söyledi.

KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı, “Suyla birlikte Anadolu halkı ile olan bağımız daha da güçlenecek. Suyu bizle paylaştıkları için Türkiye halkına şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.
Dünyanın gözünün bu projede olduğunu kaydeden Bakırcı, “Ülkemizin çehresi değişecek. 50 yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacımız karşılanacak. Tarımsal sulamadaki sıkıntı sona erecek” diye konuştu.
Kıbrısta devam eden müzakerelere de işaret eden KKTCli Bakan, müzakerelerde suyun etkili bir faktör olabileceğine dikkat çekerek, “Adaya gelen suyun, sadece ihtiyacın haricinde, stratejik önemi de çok büyük” dedi. Bakırcı şunları söyledi:

“Suyun KKTCde ilk akışı için planlanan sürecin sonuna yaklaştık. Türkiyede yer alan kara yapıları ve baraj inşası tamamlandı.
KKTC tarafında da baraj kısmı tamamlandı. Arıtma tesisi inşasının büyük bir kısmı bitti, pompa istasyonları tamamlanma aşamasına geldi. Deniz geçişinde ise sadece askılı boru sisteminin döşemesi kaldı. Türkiye ve KKTC kısmında karadan denize bağlanan kısımların batırma işlemleri başarıyla tamamlandı.

Projeye göre Türkiyeden KKTCye yıllık 75 milyon metreküp su aktarılacak. Anamur Dragon Çayı üzerinde inşa edilen Alaköprü Barajından sabit debi esasına göre alınacak su, KKTCye isale edilecek. Su, 80 kilometre uzunluğundaki deniz boru hattı ile deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte askıdaki bir boru hattı vasıtasıyla Girne Geçitköy Barajına aktarılacak. Suyun yüzde 50.3ü içme ve kullanma, yüzde 49.7si ise zirai sulama olarak değerlendirilecek.

Milliyet