Susamayı

Susamayı beklemeden, günde 8 bardak su için

Vücudunuzdaki suyun yüzde 1.5ini kaybederseniz enerji seviyeniz düşüyor, ruh haliniz değişiyor. Tam da bu nedenlerle gün içinde vücudunuzun kaybettiği suyu, su içerek yerine koymanız gerekiyor

Vücudunuzun yaklaşık yüzde 60ının ‘su olduğunu yani ortalama 70 kg bir bireyin ortalama 42 kilogramının sudan oluştuğunu biliyor muydunuz? Bu bilimsel bir gerçek. Peki, buna göre davranıyor musunuz? Günlük su tüketiminizi buna göre düzenliyor musunuz? Connecticut Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre vücudunuzdaki suyun yüzde 1.5ini kaybederseniz, ki bu ‘ılımlı bir su kaybı olarak değerlendiriliyor, bütün yaşamsal fonksiyonlarınız, enerji seviyeniz düşüyor, ruh haliniz değişiyor. 

Tam da bu nedenlerle gün içerisinde vücudunuzun kaybettiği suyu, yine su içerek yerine koymanız gerekiyor. Bilimsel araştırmalara göre insan vücudundan normal koşullarda ortalama günlük, deri yoluyla 500 mL, akciğerlerden solunum yoluyla 300 mL, idrar ile böbreklerden bin 500 mL ve bağırsaklardan 200 mL olmak üzere toplam 2 bin 500 mL su kaybı oluyor. Günlük yeterli miktarda yapılan su tüketimi organların doğru çalışmasını sağlıyor. Susuzluğun beraberinde getirdiği yorgunluk, baş ağrısı, halsizlik gibi olumsuz belirtilerin oluşmasını engelliyor. İşte bu nedenlerle su tüketimi çok önemli ve susamayı beklemeden su içmek gerekiyor.

Dünya