Sular

Sular altında kalan Edirne’ye kanal projesi

Yoğun yağışlar sebebiyle Meriç ve Tunca nehirlerinin taşması sonucu sürekli sel altında kalan Edirneye kanal yapılacak. Tunca, Arda ve Meriç nehirlerinin birleştiği bölgede 7 km tahliye kanalı açılacak. Proje için 3 ay içinde ihaleye çıkılacağı belirtildi.

Bulgaristanın baraj kapaklarını açmasıyla Edirne sular altında kalırken, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Tunca, Arda ve Meriç nehirlerinin birleştiği bölgede dev, “baypas” kanalı açılacağını kaydetti.

TBMMdeki özel sohbetinde Bulgaristanda baraj kapaklarının açılması nedeniyle oluşan taşkınların önlenmesi için iki ülke sınırında ortak baraj yapımı konusunda uzlaşmaya varıldığını anımsatan Eroğlu, bütün aşamaların tamamlanmasına rağmen Bulgaristanın ikili işbirliği anlaşmasını kendi meclislerinde beklettiği için sonuca ulaşamadıklarını kaydetti. Birdenbire kapaklar açılınca çiftçinin zarar gördüğünü, yerel yöneticiler ve köylülerin AİHMye dava açmaları için bilgilendirildiklerini belirten Eroğlu, “Artık zarar gören çiftçiler, bu yanlış işletmeden dolayı gerekirse AİHMye dava açabilecek” dedi.

B planının Meriçe baypas yaparak Edirneyi taşkınlardan kurtarmak olduğunu vurgulayan Eroğlu, “B planımız, Meriç Nehrini Edirnenin dışında bir noktaya bağlamak için muazzam bir kanal inşa edilecek. Meriçle, Tunca birleşmeden Meriçi baypas ederek Edirneden dışarı taşıyacağız, 7 kmlik dev kanal açacağız, kanal projesi olacak” diye konuştu.C planlarının ise Çömlekköy Barajı olduğunu belirtti. Tunca Nehriden alınacak suların pompalarla Çömlekköy Barajına basılacağını dile getiren Eroğlu, barajda toplanan suların yaz aylarında tarım arazilerinin sulanmasında kullanılacağını belirtti.

Dünya