Sokak

Sokak sütçüleri pazar payını artırıyor!

Ar-Ge ve inovasyonu öğrenen sokak sütçüleri 15 yıl aradan sonra milyar dolarlık süt pazarının yeniden en güçlü oyuncusu oldu. Pratik buluşların da etkisiyle ev yoğurdu, raf yoğurduna üç kat fark attı

Türkiye’de son 15 yıla damgasını vuran ’sokak sütünden paket süte’ geçiş serüveninde rüzgâr terse döndü. Ar-Ge ve hijyeni öğrenen sokak sütçüleri özellikle kendi yoğurdunu yapmak isteyenlerin gücünü arkasına alarak sadece 2014’te yüzde 21 büyüdü. Kısa sürede yoğurt pazarının üçte ikisini yeniden ele geçiren yeni nesil sütçüler, 15 yıl aradan sonra pazarın güçlü oyuncusu olarak geri dönmüş oldular.

Hijyen ve kalitesiz hizmetten dolayı pazarını paket süte kaptıran sokak sütçüleri artık büyük bir titizlikle çalışıyor. Satış yapılan minibüsler son model soğuk hava depolarına sahip. Satışlarda pos cihazı ile anında faturalama yapıyorlar ve bakanlığın ilgili mevzuatlarına eksiksiz uyma gayretindeler. Özellikle Silivri, Hadımköy ve Çatalca gibi İstanbul’a yakın mandıraların bir çoğu internetten adrese teslim süt hizmeti de veriyor. Mandıra sahiplerinin en bereketli adresleri ise onlarca bloktan oluşan ve çoğu son dönemde inşa edilen siteler oldu. Bazı büyük firmalar da işlenmemiş süt pazarından pay alabilmek için bu alana giriş yaptı.

Sabah