Sofya

Sofya, Güney Akım’da ısrarlı

Bulgaristanın, Avrupa Komisyonunun (AK) uyarısı doğrultusunda Güney Akım Doğalgaz Projesini askıya almasının ardından bir açıklama yapan Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanı Dragomir Stoynev, ülkesinin Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı projesinden vazgeçmediğini duyurdu. Stoynev, projeyle ilgili sorulması gereken sorunun “Hayata geçirilecek mi?” değil, “Tam nasıl geçirileceği” olduğunu belirtti.

Vatandaşların yüzde 64ünün Güney Akımdan yana olduklarını dile getiren Bakan Stoynev, hattın Bulgaristan bölümünde sorunların daha çok hukuki olduğunu, ancak üzerinde çalışıldığını söyledi. Ukraynayı bypass etmeyi amaçlayan boru hattı projesi, Avrupa Birliği geçtiğimiz hafta Sofyadan projeyi askıya almasını istedikten sonra, birlik ve Rusya arasındaki gerilimi daha da tırmandırdı. 

Avrupa Birliğinin en fakir üyesi ise Rus gazına tamamen bağımlı durumda. Avrupa Birliğinin (AB) Rus gazından bağımsızlığını sağlamak için projeye daha tedbirli yaklaşan AK, geçtiğimiz hafta endişelerini dile getirmişti. Rusyanın enerji şirketi Gazprom ise Ukrayna krizi sebebiyle batının artan yaptırımlarına rağmen maliyeti 45 milyar doları bulacak olan projeyi hayata geçirmek istiyor. AK ise 3 Haziranda Bulgaristan hakkında ihlal prosedürü başlatmış ve projeye ilişkin inşaat faaliyetlerinin durdurulması çağrısında bulundu. Bulgaristan Başbakanı Plamen Oreşarski, önceki gün yaptığı açıklamada Avrupa Komisyonu ile ülkesi arasında konuya ilişkin netlik sağlanana kadar projenin askıya alındığını duyurmuştu.

Dünya