Silikozis

Silikozis, işçilerin nefesini dört yılda kesti

Erzurum Atatürk Üniversitesinde silikozis hastalarına yönelik yürütülen çalışma, hastaların solunum kaybının sadece 4 yılda yüzde 12den yüzde 65lere ulaştığını ortaya koydu

Kot kumlama, diş protezi ve seramik gibi sektörlerde çalışan işçilerin sağlığını tehdit eden silikozis son 10 yılda onlarca can aldı. Türkiyede kot kumlamacılığı 2009da yasaklansa da riskli sektörlerde çalıştığı için silikozise yakalanan yaklaşık 2 bin hastanın olduğu tahmin ediliyor.

Dünyada ilk olarak Türkiyede can alan silikozisle ilgili bir araştırmaya imza atan Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ABDndan Prof. Dr. Metin Akgün, Prof. Dr. Ömer Araz ve ekibi, ‘ölümün raporunu Milliyetle paylaştı.

‘9u yaşamını yitirdi

2007den 2011e kadar bölgede çalışan 145 kot kumlama işçisinin takip edildiği araştırmada, incelenen 74 işçide hastalığın sadece 4 yılda yüzde 55ten yüzde 96lara ulaştığı tespit edildi. Öyle ki araştırma sürerken bile işçilerden 9u hayatını kaybetti. Araştırmanın mimarlarından Prof. Dr. Akgün, 2007de başlayan çalışmada 145 kot kumlama işçisini değerlendirdiklerini belirterek “2011de bu hastalara yeniden ulaştık. Çünkü 2011de bu işçiler için geçici olarak 3 aylık bir yasa çıkmıştı. İşçilerin hem o yasadan yararlanmasını istemiştik hem de tekrar kontrollerini yapmak istedik. 145 işçiden 74ü davetimiz üzerine geldi. Gelemeyenlerden 9u hayatını kaybetmişti” dedi.

‘Bilimsel bir kanıt

Prof. Dr. Akgün, araştırma için işçilerin 2007 ile 2011de çekilmiş akciğer filmlerinin karşılaştırılması ve solunum fonksiyonu testleri uyguladıklarını belirterek “Silikozis teşhisi için radyolojik bir ölçüm var. ILO sınıflaması denilen bu ölçümde, 2007de hastalığın işçilerdeki durumu yüzde 55 dolaylarından 2011de yüzde 96lara vardı. Yani hastalardan 71i silikozis teşhisi konulma eşiğini çoktan geçmişti. Sadece akciğer filmi değil, işçileri solunum fonksiyonlarıyla ilgili de testlere tabi tuttuk. 2007de solunum kaybı yüzde 12lerdeyken 2011de 65lere vardığını tespit ettik” dedi.

Hastalarda sadece radyolojik olarak bozulma değil, solunum fonksiyonlarında da kötüye gidiş tespit ettiklerini belirten Prof. Dr. Akgün, “Kot kumlama işçilerinde hem akciğer filmi hem de solunum fonksiyonu testleriyle oluşturulan ilk çalışma bu. Kot kumlama işçileri sadece Türkiyede çalışıldı. Dünyada Bangladeş, Mısır, Hindistan gibi ülkelerde de silikozis vakaları var ancak oradan bilimsel anlamda çok fazla çalışma gelmiyor. Bu çalışma, silikozisin tedavi sürecine rağmen ilerlediğinin ve bu sektörde çalışan herkesin bu hastalığa yakalanabileceğinin bilimsel kanıtı oldu” diye konuştu.

Milliyet