ağız ve diş sağlığı

Sık sık atıştırmak diş çürütüyor

Diş yüzeyine ve arasına yapışan gıdalardan sakınılması gerektiğini ifade eden uzmanlar, çikolatalı gofret, cips ve şekerlemeden uzak durulmasını tavsiye ediyor.
Diş Hekimi Yeşim Tünal, diş çürümesinin nedenleri hakkında bilgi verdi. Tünal, sık sık atıştırmanın diş çürümesine neden olabileceğini söyledi. Diş çürüğünün oluşumuna karşı şekersiz sakız çiğnenmesini öneren Tünal, “Yemekten sonra sakız çiğnemek, tükürük salgısını çoğaltır. Tükürük, yemek artıklarını temizler ve dişlere zarar veren asitleri nötralize edip zararsız hale getirir ” dedi.
Tünal, diş çürüğünün ilk belirtisinin diş yüzeyindeki beyaz lekeler olduğunu söyledi. Tünal sözlerine şöyle devam etti: “Bu aşamada çürük durdurulabilir ve geri dönebilir. Beyaz leke, minenin hangi bölgesinde mineral kaybı olduğunu gösterir. Bir süre sonra mineral kaybı bir delik açacak kadar büyür. Bu kayıp devam ederse dişin yumuşak iç kısımları da etkilenir ve yıkıcı işlem hızlanır. Bakteri plağının içindeki asitler mine yüzeyinin çözünmesine neden olur ve diş üzerinde oluklar, girintiler (kaviteler) açarlar. Dişin iç yapılarına ulaşacak kadar derinleşmeden önce kaviteler genellikle ağrısızdır. Bu aşamada tedavi, dişe dolgu yapılmasıdır.”