Sık

Sık ilaç kullanmak baş ağrısını sıklaştırıyor

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Levent Ertuğrul İnan, baş ağrısı çekenlerin ayda 10dan fazla ağrı kesici ya da migren ilacı kullanmasının, ağrının sıklaşması riskini artırabileceği uyarısında bulundu

İnan, Türkiyede toplumun yaklaşık yüzde 16sında migren, yüzde 35inde de “gerilim tip” baş ağrısı görüldüğünü söyledi. Özellikle 20-40 yaş arasındaki kadınların daha sık ağrı çektiğini belirtti. Aniden başlayan, önceki ağrılara benzemeyen, gittikçe şiddetlenen, ateş, kuvvetsizlik, çift görme, görme kaybı, şuur değişiklikleri gibi belirtiler ile bulantı ve kusmanın giderek arttığı baş ağrılarının tehlikeli olabileceğine işaret eden İnan, bu tip ağrılarda oyalanmadan doktora başvurulması gerektiğini bildirdi.

Baş ağrısını stres, uykusuzluk ve açlık gibi etkenler tetikleyebilir

Migren ağrısının genellikle tek taraflı, zonklayıcı, bulantı ve kusmanın eşlik ettiği, 4-72 saat süren, ışık ve sesten rahatsız olma gibi durumların bulunduğu şiddetli ağrılar olduğuna dikkati çeken İnan, şöyle konuştu: “Baş ağrısını stres, uykusuzluk, açlık gibi etkenler başlatabilir. Stres ile baş etme yöntemlerini yaşamımıza uygulayabilir, uyku ve beslenme gibi değişkenleri düzene sokabilirsek baş ağrısı sayısını azaltabiliriz. Kendimizi tanıdıkça baş ağrımızla yaşamak ve baş etmekte daha donanımlı hale geleceğimiz bir gerçektir.”

Sık ilaç kullanımına dikkat

Eski migren ve gerilim tip baş ağrılarında daha önce reçetelendirilmiş ilaçların kullanılabileceğini ifade eden İnan, ilaçların kendilerine özel yan etkileri bulunduğunu, bu nedenle prospektüsleri okunarak ve doktorun uyarıları doğrultusunda kullanılması gerektiğini vurguladı. Sık ağrı kesici ve migren ilacı kullanılmasının ağrı sayısını artırabileceğini aktaran İnan, “Baş ağrısı olanların ayda 10dan fazla ağrı kesici ya da migren ilacı kullanması, ağrının sıklaşması riskini artırabilir” dedi.

Millî Gazete