İnternet Geliştirme Kurulu

Şifre paylaşanlar risk altında

İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, siber güvenliğin, internet ve bilgisayar kullanıcılarının alacağı bireysel önlemlerle başladığını belirterek, üçüncü şahıslarla şifre paylaşımının doğurabileceği olumsuz sonuçlar konusunda kullanıcıları uyardı.
Kullanıcıların bilgisi olmadan bilgisayar ve internet hatlarının, Türkiye’de ve dünyada önemli kurumlara siber saldırı amaçlı kullanılabildiğini ifade eden Özeren, “Bu saldırılar kamu kuruluşları veya nükleer tesisler gibi çok kritik yapılar olabiliyor. İnternet hatlarının kullanımı ve bu kullanımdan doğan her türlü sonuçtan, bu hatları satın alan şahıslar ya da işletmelerin hukuki olarak sorumlu olduğu unutulmamalıdır” diye konuştu.
İnternet şifrelerinin paylaşılmasının siber güvenlik açısından büyük bir risk oluşturduğunu belirten Özeren, şunları kaydetti: “Kablosuz ve benzeri internet ağlarının paylaşılmasında hukuki bir durum söz konusu olduğunda hat sahibinin IP adresi kayıtlara geçiyor. İnternet şifreleri paylaşıldığında, hakaret, yalan haber, provokasyon, virüs ve zararlı yazılım paylaşımında bu hatlar kullanılabiliyor. Bir kablosuz ağın paylaşımı, o kablosuz ağa bağlı her bilgisayarın güvenliğini ve kişisel verileri de ciddi ölçüde tehlikeye atıyor. Bu sebeple internet hatlarının kontrolsüz bir şekilde bilinmeyen üçüncü şahıslara kullandırılması, hat sahipleri açısından ciddi tehlike ve risk oluşturuyor.”