TÜİK

Sanayi üretim artışına temkinli yaklaşım

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İsmet Demirkol, ikinci çeyrekte sanayi üretimi ve imalat sanayinde toparlanmanın güçlü olduğunu ve ılımlı büyümenin devam ettiğini belirterek, 2013 hedefi olan yüzde 4 büyüme rakamına ulaşmak için ise yeterli olmadığını söyledi.

TÜİK’in açıkladığı nisan ayı sanayi üretim verilerini değerlendiren Demirkol, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış nisan ayı sanayi üretiminin bir önceki aya göre yüzde 1,3 arttığını ve yıllık bazda ise sanayi üretiminin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 artış göstererek piyasa beklentisi olan yüzde 2,4’ün epey üzerinde gerçekleştiğin belirtti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında ise aylık en yüksek artışın yüzde 2 ile ara malı imalatında gerçekleştiğin ifade eden Demirkol, “Dayanıklı tüketim malı imalatında ise daralma devam ediyor.

Gerek ilk çeyrek sanayi üretimi gerekse nisan ayı sanayi üretim rakamlarını incelediğimizde, ikinci çeyrekte sanayi üretimi ve imalat sanayinde toparlanmanın güçlü olduğu ve ılımlı büyümenin devam ettiğini görüyoruz. Ancak, 2013 hedefi olan yüzde 4 büyüme rakamına ulaşmamız için yeterli değil” dedi.