Sahte

Sahte kimlikle şirket kurma MERSİS ile önlenecek

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, kimlik bilgileri kullanılarak adına şirket kurulduğunu bildiren ve kısıtlı listesine alınan kişi sayısının bin 317 olduğunu belirtti

Yazıcı, ticaret sicili kayıtlarıyla tescil ve ilan edilmesi gereken içeriklerin düzenli olarak depolandığı ve elektronik ortama sunulduğu Merkezi Sicil Kayıt Sisteminin (MERSİS) tamamlandığını, 238 ticaret sicili müdürlüğünün tamamında bu sistem üzerinden hizmet verildiğini ifade etti. Yazıcı, MERSİSin kullanılmaya başlanmasının, vatandaşların şirket işlemlerine ilişkin yaşadığı birçok sıkıntıyı ortadan kaldıracak çözümleri beraberinde getirdiğini kaydetti.

Yazıcı, kaybolan ya da çalınan nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportlarındaki bilgileri kullanılarak adına şirket kurulan kişilere ilişkin veri tutulmadığını bildirdi. Ancak, Yazıcı, ticaret sicili müdürlüklerine dilekçeyle başvurup, bu durumu bildiren ve kısıtlılar listesine dahil edilen kişi sayısının 26 Mayıs 2014 itibarıyla bin 317 olduğunu açıkladı. Yazıcı, listede kayıtları olduğu sürece, MERSİS kısıtlılar listesinde yer alan vatandaşlar adına rızaları olmadan şirket ya da ticari işletme kuruluş işlemi yapılmasının bu uygulama sayesinde önlendiğini belirtti.

Hürriyet