Sağlıkta

Sağlıkta da Tübitak kuruluyor

Sağlık Bakanlığı, Türkiye nin tıp araştırmalarına devlet desteğini arttırmak için ‘Sağlık Tübitakı adlı projeyi hayata geçirmek amacıyla yasa taslağı hazırladı. 6 ayrı araştırma enstitüsü kurulmasını kapsayan projenin toplam maliyeti, 1 milyar lirayı bulacak. Proje, yurtdışındaki Türk bilim adamlarına da açılacak.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, basınla sohbetinde projeyi şöyle anlattı:

“Birbirinden önemli 6 ayrı enstitü kuracağız. Sağlığın Tübitakını oluşturacağız. Birincisi Kanser Enstitüsü olacak. Bu enstitü, Ar-Ge çalışmaları yapacak. ABDdeki kanser enstitülerinin konseptinde olacak. ABDde şu anda 26 tane böyle enstitü var. Türkiyede ise ilk kez kurulacak. Bütün üniversitelerle işbirliği yapacağız. Projesi olan bize başvuracak. Biz finansman ve fiziki mekân desteği sağlayacağız. Ankara da 3.5 milyar dolarlık halk sağlığı laboratuvarı kurduk. İstanbul da da aynısını kuruyoruz. Buralarda ileri araştırmalar yapılabilecek. Yurtdışındaki Türk bilim adamlarından da yararlanacağız. Onları Türkiyeye çağırmayacağız ama yardım alacağız. ‘Gelin burada ekibinizi kurun diyeceğiz. Çünkü onlar yurtdışında çok stratejik yerlerde görev yapıyorlar. Ben inanıyorum ki önümüzdeki 5 yıl içinde Türk bilim adamlarının hastalıklarla ilgili çok önemli buluşları olacak. Yani bir köprü iki ayak şeklinde çalışacağız.

İkinci enstitümüz, Sağlık-Biyoteknoloji Enstitüsü olacak. Bu kurum, ilaç konusunda araştırmalar yapacak. Diğer enstitüler ise ‘Çocuk, Genç ve Ergen Ruh Sağlığı Enstitüsü, ‘Kronik Hastalıklar Enstitüsü, ‘Tamamlayıcı Tıp Enstitüsü, ‘Ulusal ve Ulusararası Sağlık Akreditasyon Enstitüsü olacak. Bu enstitüler için 1 milyar liralık bütçe gerekiyor. 3 yıl içinde hepsi tamamlanacak. Kanser ve ilaçla ilgili olanı bu yılın sonuna kadar kurmayı hedefliyoruz.”

Radikal