Saatte

Saatte 603 km. hızla tren yolculuğu!

Japonyadaki maglev trenleri, havayolu şirketlerine rakip oluyor. Henüz test aşamasında olan trenlerin ticarileşmesi için çalışılıyor. 2027de, Tokyo ve Nagoya arasında hizmete girmesi hedefleniyor.

Japon maglev (manyetik raylı) treni saatte 603 kilometreyle yeni hız rekorunu kırdı. Tren, Fuji Dağında yapılan test sürüşünde bir hafta önce kırdığı saatte 590 kmlik rekoru kırmayı başardı.

Yeni rekor, trenin 2003 yılındaki saatte 581 kmlik rekorunu 590 kmyle kırmasını tam bir hafta geçmeden geldi. Maglev trenler, rayların 10 santimetre üzerinde asılı duruyor ve elektrikli şarj edilebilen mıknatıslarla itiliyor.

Yedi bölmeli maglev tren, test sırasında 49 Japan Railway çalışanını taşıdı. Japan Railway açıklamasında, 1.8 kilometrelik seyahat sırasında 600 kmlik rekorun kırıldığını açıkladı. Tokyodaki Maglev Test Merkezinin Başkanı Yasukazu Endo, “Sürüş çok rahat ve dengeliydi. Bir tren ne kadar hızlı giderse o kadar sabit olur. Tren sürüşlerinin kalitesi arttı. Verileri incelemeye devam edeceğiz. Bu teknolojinin Otomobil ve diğer ekipmanların tasarımında da kullanmasını sağlamaya çalışacağız” dedi.

Henüz test aşamasında

Japonyada henüz bu trenler test aşamasında. Ülkede, 2027 yılında Tokyo ve Nagoya şehri arasında hizmete girmesi beklenen maglev treninin ticarileşmesi yönünde maliyet endişeleri var. Çünkü altyapısını kurmak ciddi maliyet gerektirecek.

Milliyet