Rüzgar

Rüzgar, 3,5 milyon evi aydınlattı

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TUREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacının rüzgar enerjisi santrallerinden karşılandığını söyledi.

Ataseven, Rüzgar enerjisinde geçen yıl sonu 2 bin 958 megavat olan kurulu gücümüzü, Haziran 2014 itibarıyla 3 bin 424 megavata çıkardık. İşletmede olan santraller sayesinde Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon hanenin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgardan karşılanmış oldu dedi.

Bu yılın ilk yarısında mevcut kurulu kapasiteye 466 megavat daha eklendiğini ifade eden Ataseven, bu yıl eklenen kapasitenin 500 bin evin daha rüzgar sayesinde aydınlatılmasını sağladığını dile getirdi.
Son dönemde rüzgara yapılan yatırımın da arttığını dile getiren Ataseven, bugüne kadar rüzgar enerjisine yapılan yatırımın 7 milyar dolara yaklaştığını kaydetti.
Yapılan her rüzgar santralinin aynı zamanda dışarıya ödenen enerji faturasını da düşürdüğünü belirten Ataseven,rüzgar yatırımları sayesinde yıllık 120 milyon dolarlık doğalgaz ithalatının engellenmiş olduğunu söyledi.
Rüzgarın yerli ve temiz bir enerji kaynağı olduğunun altını çizen Ataseven, Rüzgar, kaynağına para ödemeden ve çıkarma maliyetine gerek olmadan yatırım yapabileceğimiz kendi öz kaynağımızdır. Türkiye de bunun farkında, artık rüzgara yön verme zamanı dedi.

TRT Haber