Rusya

Rusya, Pakistan ambargosunu da deliyor

Rusya, İran’dan sonra Pakistan’a yaklaşmak için de bazı adımlar atıyor. Silah ambargosu uygulanan Pakistan’a iki adet Mi-35 tipi askeri helikopter satılacak

Rusya, Pakistana iki adet Mi-35 tipi askeri helikopter satışı gerçekleştirecek. İki ülke arasında bu konuda görüşmeler devam ediyor.

Bu arada Pakistan Dışişleri Bakanlığından Ria Novosti Haber Ajansına açıklamalarda bulunan bir kaynak, Rusyanın Pakistana uygulanan silah ambargosuna hiçbir zaman destek vermediğini belirterek, ‘‘Rusya, hiçbir zaman İslamabada silah ambargosu uygulamamıştır. Öte yandan, yakın bir tarihte yenilenen anlaşma sürecine kadar geçen dönemde ise iki ülke arasındaki işbirliği konuları sınırlı bir zemin üzerinde ele alınmıştır şeklinde konuştu.

Askeri – teknik işbirliği alanında söz konusu bölgede Rusyanın yakın ortağı konumunda bulunan ülke ise Pakistanla devamlı olarak sorun yaşayan Hindistan. Pakistana satılması planlanan Mi-35 tipi helikopterlere ilişkin olarak Hindistan, ABD ve Çin makamlarından henüz bir açıklama yapılmadı.

Dünya Bülteni