Rus

Rus ekonomisi Asya’ya çark ediyor

Rusya iş dünyası Batının yaptırımlarının ABD doları piyasasından men edilmesi endişesiyle Çin para birimi olan renminbi ve diğer Asya para birimleriyle ticaret yapmaya hazırlanıyor.

Financial Timesda yer alan ve çok önemli iki bankacıya dayandırılan habere göre Rusyadaki Deutsche Bank Başkanı Pavel Teplukhin “Son haftalarda piyasada büyük Rus şirketlerinden renminbi ve diğer Asya para birimlerindeki ürünlere artan bir ilgi var ve Asya bölgelerinde hesap açıyorlar” diye konuştu. Rusya devlet bankası VTBnin şef ekonomisti Andrei Kostin ise Devlet Başkanı Vladimir Putine yapmış olduğu bilgilendirme toplantısında dolar dışındaki para birimlerinde faaliyetleri artırmak bankanın en önemli görevlerinden biri olduğunu söyleyerek “Çin ile ikili ticaret anlaşmalarımızın kapsamı düşünüldüğünde ödemelerde ruble ve yuan (renminbi) kullanmak ajandamızın en büyük önceliği. Dolayısıyla şu an bunun üzerinde çalışıyoruz” diye konuştu. Kostin “Mayıstan bu yana bu işle meşgulüz” ifadelerini kullandı.

Rusyanın ve iş dünyasının renminbi, Hong Kong doları veya Singapur doları cinsinden hesaplar açıyor olması Rusyanın Avrupayla ilişkiler gerildikçe Asyaya çark edişinin bir başka işareti olarak değerlendiriliyor.

Dünya