İran petrolü

Petrol müzakeresi yeniden

Ambargolar nedeniyle en büyük müşterilerinin ithalatı kesmesi üzerine, İran petrol üretimi 25 yılın en düşük seviyesine iniyor.
İran’dan bugün günlük ortalama 106 bin varil ham petrol ithal eden Türkiye, yaptırım muafiyetinin uzaması konusunda ABD ile müzakereye başlıyor. ABD ve Avrupa Birliği’nin uyguladığı ambargolar, İran petrol üretimini vurmaya devam ediyor. ABD, ithalat miktarında düşüş gösterdikleri sürece, Türkiye’nin de içinde olduğu bazı ülkelere İran’dan ham petrol alımı konusunda 180 günlük muafiyet süreleri tanıyor. En son Aralık 2012’de ABD’den 180 günlük yaptırım muafiyeti alan Türkiye’nin, bu ay yeniden bu ülke ile müzakerelere başlaması gerekiyor. İthalatı önemli ölçüde kıstığı gerekçesiyle Türkiye, yeni bir muafiyet süreci bekliyor. 
Diğer ülkeler durum ise şöyle:  
En büyük kesintiyi Japonya yaptı. Japonya’nın İran’dan ham petrol alımı, 2012 nisan ayından geçtiğimiz nisan ayına kadar geçen bir yıllık sürede yüzde 97 düşerek, günlük 8 bin seviyelerine düştü. 
Hindistan’ın da İran’dan yaptığı petrol ithalatı tarihinin en düşük seviyelerini gördü. Hindistan’ın ithalatı bir yılda yüzde 56 düşüş göstererek, günlük 117 bin varil seviyesine indi. 
FT’nin haberinde Çin, Güney Kore ve Türkiye’nin petrol ithalatını bir önceki aylarla aşağı yukarı aynı seviyede gerçekleştirdiği belirtilerek, üç ülkenin önümüzdeki aylarda alım seviyelerini daha da aşağı çekebileceği tahminine yer veriliyor.