Ortaokul

Ortaokul 5. sınıflara yoğun dil takviyesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokul 5. sınıfların müfredatında değişiklik yaparak, öğrencilere yoğunlaştırılmış yabancı dil dersleri verilecek bir sistem kurmaya hazırlanıyor. 5. sınıfları “yabancı dil hazırlık sınıflarına” benzer bir yapıya dönüştürecek yeni çalışmaya göre, yıl boyu haftalık 35 ders saatinin 22-23 saati yabancı dile, 6 saati Türkçeye ayrılacak.

Bir süredir üzerinde çalışılan proje için yurtdışındaki örnekleri de inceleyen bakanlık, yoğun yabancı dil öğretimi için 11 yaş grubunun uygun olduğuna karar verdi.

Çalışmadaki diğer ayrıntılara göre, 5. sınıflarda başta İngilizce olmak üzere diğer dillerde de eğitim yapılabilecek. İsteyen imam hatip ortaokulları da ilk sene yoğunlaştırılmış Arapça eğitimi yapabilecek.

Çalışmaya göre isteyen özel okullar, “hazırlık eğitimi” için bakanlığa başvurduktan sonra programları onaylanacak, devlet okulları ise kadro ve altyapı sorunları çözüldükten sonra uygulamaya geçebilecek. 5inci sınıfta yer alan matematik, Türkçe, fen ve teknoloji gibi temel dersler de sırasıyla 6, 7 ve 8inci sınıflara eklenecek. Böylece öğrenciler yıl kaybı olmadan bir dili öğrenmiş olacak. Bakanlık yetkilileri ise, 5inci sınıfların yabancı dil hazırlık sınıfına dönüşmeyeceğini yalnızca yabancı dil eğitimine ağırlık veren bir müfredata kavuşturulacağını kaydetti.

Milliyet