sel

Orta Avrupa’da selin faturası kabarıyor

Orta Avrupa’yı etkisi altına alan sel şimdiye kadar 20 kişinin ölümüne neden oldu. Yaşanan felaketten en çok etkilenen ülke Almanya oldu. Macaristan ve Avusturya ise alarma geçti.
Avrupa, son 10 gündür yaşanan yoğun yağışların ardından Almanya ve Avusturya başta olmak üzere özellikle Orta Avrupa’yı etkisi altına alan sel felaketiyle başa çıkmaya çalışıyor. Avrupa’da son 10 yılda gerçekleşen en büyük su baskını olarak değerlendirilen olayda şimdiye kadar en az 20 ölüm olduğu kaydedildi.
Son olarak yağışların sürdüğü bölgelerde bulunan barajlarda oluşan baskıyı önlemek için kapakların açılmasının ardından tarım arazilerinin nehir yataklarına dönmesiyle bir çok ülke tahliye çalışmalarına başladı. Almanya’nın Saksonya eyaletinde 10 bin kişinin tahliye edilmeleri çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Selden en fazla etkilenen ülke Almanya oldu. Avrupa’nın sanayi kalesi olarak gösterilen Almanya’da hasarın şimdiden milyarlarca doları bulduğu belirtildi.
1000 kişi tahliye edildi
Mevsim normalleri dışında devam eden yağışların güneye ilerlediği bilgisinin ardından Tuna nehrinin seviyesinin eriyen karların da etkisiyle iki katına çıkma riski Macaristan yönetimini de harekete geçirdi.
Ülkenin bazı kesimlerinde su baskınlarının yaşanmasının ardından yetkililer önemli noktalarda nehrin kıyılarına set çekmeye başladı. Macaristan yetkilileri hali hazırda 8.83 metreye kadar yükselen nehrin seviyesinin 9 metreden fazla yükselmesini beklemediklerini, set çekmek için yaklaşık 6 milyon kum torbası kullanıldığını ve 1000 kişinin tahliye edildiğini açıkladı.
Başkent Budapeşte’nin Belediye Başkanı Istvan Tarlos, “Nehir seviyesi 9.6 metreyi geçmedikçe Budapeşte üzerinde bir tehlike oluşmaz” diye konuştu. Slovakya’da yaşanan sel felaketinin ardından da ‘olağanüstü hal’ ilan edildi.
Avrupa’yı yaklaşık olarak 10 gündür etkisi altına alan yağış Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya’yı etkisi altına aldı. Sel felaketinin Tuna Nehri seviyesini artırarak Macaristan’ın başkenti Budapeşte’yi tehdit ettiği belirtilirken güneye doğru inen yağışların Avusturya’da da etkili olacağı öngörülüyor.
Öte Yandan, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ise konuyla ilgili yaptığı açıklama sonrası Avrupa’da da etkileri açıkça görülen iklim değişiklikleri sonrasında gıda üretiminde ciddi düşüşler olacağının altını çizdi.