Öfkeli

Öfkeli öğretmene destek

Milli Eğitim Bakanlığı, ihtiyacı olduğu tespit edilen öğretmenlere öfke kontrolü, çatışma yönetimi, arabuluculuk gibi konularda psikolojik destek sağlayacak

Okullarda öğretmen şiddetine psikolojik destek geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul güvenliği kapsamında öğretmen ve yöneticilerin öğrencilere ’dayak’ ya da sözlü şiddetine karşı psikolojik destek verecek. Öğretmenlere öfke kontrolü eğitimi verilecek. Ayrıca öğrenciye şiddet gösteren öğretmen ve yöneticiler terfi alamayacak. 19’uncu Milli Eğitim Şurası’nda okul güvenliğine ilişkin alınan kararlar şöyle:

Şiddet gösterene psikiyatrist: İhtiyacı olduğu tespit edilen öğretmenlere öfke kontrolü, çatışma yönetimi, arabuluculuk gibi konularda psikolojik destek sağlanacak. Öğrenciye şiddet uyguladığı tespit edilen öğretmen, yönetici ve denetçilerin terfisi engellenecek.

MEB öğretmenin avukatı olacak: Okul personeli ve öğrencilere yönelik veli şiddeti, yaralama, gasp gibi olaylar yaşanması halinde MEB öğrencilerin ve personelin savunmasını hukuken üstlenecek.

Düzen bozan öğrenci açık liseye: Okul güvenliğini tehdit edici davranışlarda bulunan öğrenciler okuldan atılacak, açık lisede eğitimine devam edecek. Şiddet, gasp, hırsızlık, kamu düzenini bozan olaylara karışan çocukların emniyetteki bilgileri ile uyuşturucu madde, alkol bağımlılığı tedavisi gören çocukların sağlık kurumlarındaki bilgileri okul yönetimleri ile paylaşılacak.

Okullara kamera: Okula silahlı ya da kesici aletlerle gelinmesini önlemek için okul girişlerine x-ray cihazı kurulacak. Okul içi ve çevresi kameralar takılacak ve sınıf içindeki kameralar ile olası şiddet olayları takip edilebilecek.

Sabah