Nükleer

Nükleer santralde ilk kazma martta!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mersinde nükleer santral kurulmasına ilişkin Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde nükleer enerji eğitimi için Moskovaya gidecek 83 öğrenciyi bakanlıkta kabul etti

Akkuyu santrali ile ilgili ÇED raporu sürecinin önümüzdeki ay tamamlanmasının beklendiğini bildiren Yıldız, “Hem inşaat hem de elektrik üretimi ile alakalı hedeflerimizi değiştirmek istemiyoruz. Hazırlık süreci fazla olmuş olabilir ama özellikle hem inşaatın hem de elektrik üretiminin gecikmemesini istiyoruz” diye konuştu.

Nükleer köy kuruluyor

Yıldız, inşaat lisansı alındıktan sonra sahada nükleer ada ve türbin adası inşaatlarına da başlanacağını dile getirerek, çalışanlar, mühendisler ve işçilerin yaşayacağı 4 bin kişilik nükleer bir köy kurulacağını ifade etti. Mart veya nisanda ilk kazmayı vurmak istediklerini bildiren Yıldız, “Bu, nükleer güç santralinin binasının çekirdek tabakasının temeli anlamına gelmeyebilir. Ama liman inşaatının ve nükleer köyün inşallah temelini mart veya nisan ayında atmış olmamız lazım” dedi.

Ülkedeki elektriğin yüzde 13’ünün İstanbul’da kullanıldığını belirten Yıldız, bir nükleer santralin İstanbul’un bütün elektrik ihtiyacını karşılayabileceğine dikkati çekti.

Bütün enerji kaynaklarının değerlendirilebileceği bir enerji yapılanmasını hedeflediklerini ifade eden Yıldız, yenilenebilir enerji kaynaklarının tümünün harekete geçirilmesi halinde bile 2023 yılında ihtiyacın ancak yarısının karşılanabileceğini söyledi.

Yıldız, yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılmasının yanı sıra nükleerin de içinde bulunduğu bir enerji çeşitlendirmesi yapılmasının önemine işaret etti.

Akkuyu ve Sinop’ta yapılacak nükleer santral projelerine de değinen Yıldız, gelecek ay Akkuyu nükleer santralinin ÇED onay sürecinin tamamlanmasını beklediklerini bildirdi. Yıldız, Sinop’ta yapılacak nükleer santrale ilişkin , Japonya’nın ev sahipliği anlaşmasını kasım ayında TBMM’den geçiriyor olacağız? ifadesini kullandı.

Türkiye’nin 3’üncü nükleer santral projesinde ağırlığın yerli kaynaklar, yerli üretim ve yerli mühendislerde olacağını belirten Yıldız, Bu, yalnızca elektrik üretimi için değil aynı zamanda sanayinin gelişmesi için önemli. Biz bunu yapabilecek güçteyiz. Gelişen Türkiye’nin gelişmeyen enerji sektörü olmaz. Büyüyen Türkiye’nin büyümeyen enerji sektörü olmaz değerlendirmesinde bulundu.

Milliyet