Nükleer

’Nükleer müzakereler’de ilerleme

İran’la, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi beş üyesi ve Almanya’nın oluşturduğu 5+1 ülkeleri arasında, İran’ın nükleer çalışmaları ile ilgili yürütülen müzakerelerde ilerleme kaydedildiği ancak anlaşma için henüz erken olduğu ifade edilyor.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in, Brüksel’de İngiliz, Alman ve Fransız mevkidaşları ve AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federiko Mogherini’yle nükleer müzakerelerinde sınırlı ilerleme sağlandı.

Müzakerelere katılan İranlı yetkililer ilerleme kaydedildiğini dile getiriyor. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de yaptığı açıklamada, Cuma gününe kadar nasıl bir sonuca ulaşılacağını görmemiz için tüm taraflarla müzakerelerde bulunmamız gerekiyor dedi.

İran’la 5+1 ülkeleri arasında geçtiğimiz hafta pazar günü yeniden başlayan müzakereler devam ediyor. Görüşmelerin bu cuma gününe kadar da devam etmesi bekleniyor.

İran Meclisi Başkanı Ali Laricani bir gazetecinin, İran meclisinin nükleer anlaşmayı onaylayıp onaylamayacağı sorusunu Laricani, Eğer müzakere heyeti iyi bir anlaşma yaparsa meclis anlaşmayı destekleyecektir diye cevapladı.

Laricani, nükleer anlaşmaya ulaşmak için çaba gösterdiklerini ancak anlaşmaya varılmaması halinde bunun dünyanın sonu olmayacağını ifade etti.

Muhtemel bir nükleer anlaşmanın İranın Arap ülkelerindeki nüfuzunu artıracağına ilişkin iddiaların doğru olmadığını savunan Laricani, nükleer mesele ve bölge ülkeleriyle ilişkilerin ayrı konular olduğunu söyleyerek, Komşu ülkelerle mantığımız kardeşlik üzerine kurulu ve İran’ın iktidarı Arap halkları ve bölge ülkelerinin yanında olacak değerlendirmesinde bulundu.

Son gün 1 Temmuz

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanyanın oluşturduğu 5+1 grubu arasındaki müzakerelerde mart sonuna kadar çerçeve anlaşması ve 1 Temmuz’da kapsamlı anlaşma hedefiyle görüşmelere bu hafta İsviçre’nin Lozan kentinde devam edilecek.

Dünya Bülteni