mısır

Nil krizi büyüyor

Mısır ve Etiyopya arasındaki Nil krizi çözüme kavuşmadı. 
Etiyopya'nın Nil üzerinde yapmayı planladığı baraj için nehrin en önemli kollarından biri olan Mavi Nil'in yönünü değiştirmesi, konuyla ilgili tartışmaları yeniden alevlendirdi.
Son olarak Nil Nehri'yle ilgili bir konferansta konuşan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Mısır'ın Nil'deki haklarından asla vazgeçmeyeceğini belirtti. 
Mursi, Mısır'ın Nil'deki haklarının korunması için bütün seçeneklerin masada olduğunu ifade etti. Etiyopya'nın inşa etmek istediği Nahda Barajı'nın devreye girmesiyle, Mısır'ın Nil'deki su payının önemli bir bölümünü kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağı ifade ediliyor.
Uzmanlar, barajla beraber Mısır'ın su açığının artacağı ve Nil deltasında bulunan tarım arazilerinin büyük bir kısmında kuraklığın baş göstereceği uyarısında bulunuyor.

Nil üzerinde 4 ayrı baraj projesi bulunan Etiyopya ise, Afrika'nın en büyük elektrik üreticisi olmayı hedefliyor. Etiyopya, Mısır ve Sudan'ın bütün itirazlarına rağmen Nahda Barajı'nın inşası konusunda geri adım atmayacağını belirtiyor.