Nijeryada

Nijerya’da Müslüman aday galip

Nijerya’da geçtiğimiz günlerde başkanlık seçimini kazanan Müslüman lider Buhari’nin partisi sonuçları açıklanan 28 eyaletten 19’unda da valilik seçimlerini kazandı

Nijerya’da muhalefetteki Tüm İlericiler Kongresi (APC), valilik ve eyalet meclisi seçimlerinde, oyların sayıldığı 28 eyaletin 19’unda seçimin galibi oldu.

Resmi olmayan sonuçlara göre, iki hafta önce devlet başkanı seçilen Muhammed Buhari’nin partisi APC, sonuçların açıklandığı 28 eyaletin 19’unda seçimi kazandı.

APC’nin valiliği kazandığı eyaletler arasında Lagos, Kaduna, Katsina, Ogun, Oyo, Kwara, Niger, Kebbi, Zamfara, Sokoto, Jigawa, Kano, Yobe, Borno, Adamawa, Bauchi, Plateau, Benue ve Nasarawa bulunuyor.

İktidardaki Halkın Demokratik Partisi (PDP) ise 8 eyalette valilik seçiminin galibi oldu. Imo eyaletinde bazı bölgelerden gelen çok sayıda oyun iptal edilmesi üzerine APC lehine olan seçim sonuçları iptal edilirken, Taraba eyaletinde ise sonuçlar henüz açıklanmadı.

Ülkenin 36 eyaletinde meclis üyelerinin ve 29 eyalette de valilerin belirlenmesi için yapılan seçimde, valilik koltuğu için farklı siyasi partilerden 760, eyalet meclisi üyeliği için de 5 bin 290 aday yarıştı.
28 siyasi partinin faaliyet gösterdiği Nijerya’da PDP ve APC, en güçlü siyasi partiler olarak kabul ediliyor.

Nijerya’da iki hafta önce yapılan devlet başkanlığı seçimlerini APC’nin adayı Muhammed Buhari kazanmıştı. Buhari, 29 Mayıs’ta yemin ederek devlet başkanlığı görevine başlayacak.

Dünya Bülteni