Nepalde

Nepal’de bilanço yükseliyor

Nepal’de cumartesi günü meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 4 bin 438’e yükseldi. Polis yetkilileri, depremde 8 bin 100’den fazla kişinin yaralandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Laxmi Dhakal, afetten en çok etkilenen Katmandu Vadisi’nde bin 440, ülkenin orta kesimlerinde de 2 bin 589 kişinin öldüğünü açıklandı.

Depremde ve artçı şoklarda 2 binden fazla evin yerle bir olduğunu, binlerce evin de oturulamaz hala geldiğini belirten Dhakal, kırsal kesimde bazı köylerin haritadan silindiğini kaydetti.

Deprem nedeniyle Hindistan’da 72, Tibet’te de 25 kişi yaşamını yitirdi.

Everest’te 200 kişi mahsur

Bu arada sarsıntının Everest’te tetiklediği çığ faciasında ölenlerin sayısı da 18’e yükseldi.

Turizm Bakanlığı, dağda mahsur kalan 200’den fazla kişiyi kurtarmak için helikopterlerin sürekli sefer düzenlediğini açıkladı.

BM: 1,4 milyon insanın acil yardıma ihtiyacı var

Birleşmiş Milletler (BM), yaklaşık 27 milyon nüfusa sahip Nepal’deki 75 idari bölgeden 39’unda 8 milyon kişinin depremden etkilendiğini vurguladı.

BM, 1,4 milyon kişinin acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

Ülkenin bazı bölgelerine hala elektrik verilemiyor. Elektriğin olmaması, arama kurtarma çalışmalarını olumsuz etkiliyor. Ülkede iletişim de büyük güçlükle sağlanıyor.

Hindistan, enerji hatlarının onarılmasına yardımcı olmaları için Nepal’e mühendislerden oluşan bir ekip gönderdi.

Uluslararası toplum, 1934’ten bu yana en yıkıcı deprem felaketini yaşayan Nepal’e yardımcı olmak için seferber oldu. Aralarında Hindistan, Çin, Pakistan, Türkiye, ABD ve Kanada’nın da olduğu birçok ülke, arama kurtarma ekipleri ve insani yardım malzemesi gönderdi.

AA