Nepalde

Nepal’de arama kurtarma çalışmaları sürüyor

Geçtiğimiz cumartesi günü 7.9 büyüklüğünde depremle sarsılan Nepal’de enkaz arama ve kurtarma çalışmaları tüm yoğunluğuyla devam ederken, Başbakan Sushil Koirala dün yaptığı açıklamada, ölü sayısının 5 bini geçtiğini ve kurtarma çalışmaları tamamen bittikten sonra büyük ihtimalle 10 bini de aşabileceğini söyledi.

Bu çapta büyük bir felaketle baş edebilecek ekipmana ve insan gücüne sahip olmadıklarını belirten Koirala, her türlü uluslararası yardımı kabul edeceklerini duyurdu. Depremde meydana gelen heyelanlar yüzünden yolları kapanan köylere uluslararası yardım ekipleri erişmeye çalışıyor. Ancak kötü hava şartları ve Asya’nın en fakir ülkelerinden birisi olan Nepal’in yetersiz altyapısı nedeniyle hâlâ ulaşılamayan yerleşim yerleri olduğu da belirtiliyor. Aramakurtarma çalışmalarına katılan gönüllü Nepallilerden Veraz Biraj Okullar, hastaneler, kamu binaları hepsi hasar gördü. Yollar kullanılamaz halde. Elektrik, su yok. Başkent Katmandu dışında yardım ulaştırılan yer sayısı çok az dedi.

8 milyon kişi etkilendi

5057 kişi öldü. 8000’in üzerinde kişi yaralandı. Depremin etkilediği komşu ülkelerden Hindistan’da 74, Çin’in Tibet bölgesinde ise 25 kişi öldü. Ghodatabela köyünde önceki gün yaşanan heyelanda kaybolan 250 kişi hâlâ bulunamadı. Ülke genelinde 8 milyon kişi depremden etkilendi. Yaklaşık 530 bin ev hasar görürken 70 bin ev tamamen yıkıldı. Sağlık hizmet binalarının yüzde 90’ı depremde ciddi şekilde hasar aldı. 16 bin okul binası hasar gördü. 1.3 milyon çocuk ve 1.4 milyon yetişkin acil gıda yardımı bekliyor.

Sabah