NATO

NATO en zorlu zirveye hazırlanıyor

Gallerde 4-5 Eylül’de düzenlenecek NATO Zirvesi’nin, organizasyonun tarihindeki en kapsamlı ve zorlu toplantılar arasında yer alması bekleniyor.

NATOya yakın coğrafyalarda eş zamanlı birden fazla krizin sürdüğü bir ortamda görüşecek üye ülke liderlerinin bir yandan mevcut krizleri değerlendirmesi diğer yandan da bu krizlerden çıkarılan dersler doğrultusunda gelecekteki sınamalara karşı ortak savunmayı güçlendirecek ve İttifakın hazırlık seviyesini artıracak adımlara odaklanması öngörülüyor.

NATO Zirvesinde ele alınacak konular bağlamında toplantıya üye ülke devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra çok sayıda ortak ülkenin lideri de katılacak.

Zirvenin ilk gündem maddesini Afganistan oluşturacak. NATO komutasında yürütülen Uluslararası Güvenlik Destek Gücünün (ISAF), görevini yerine getirdiğinin ilan edileceği zirvede, Afganistana yönelik geleceğe dönük taahhütler üzerinde durulacak.

Uluslararası gündemin ilk sıralarından düşmeyen Ukrayna krizi de zirvenin ilk gün oturumlarının konuları arasında yer alacak

NATOnun geleceği ve her tür tehdide karşı koyabilme kapasitesi açısından büyük önem taşıyan Hazırlık Eylem Planı (RAP), zirvenin temel belgelerinden birini oluşturacak

Zirvenin ilk gününde NATO dışişleri bakanları, NATO üyeliği beklentisi olan Bosna Hersek, Gürcistan, Karadağ ve Makedonya dışişleri bakanlarıyla bir araya gelecek.

AA