Türkiye

Madenlerimizin yarısını Çin alıyor

Türkiye, 2013 yılının ilk 5 ayında 2 milyar 76 milyon dolarlık maden ihracatı gerçekleştirdi. İhracatın 1 milyar 39 milyon dolarlık kısmı ise Çin'e yapıldı. Türkiye'nin Çin'e ihracatının önemli bir bölümünü ham madde satışı oluşturuyor.
Madencilik sektörü ihracatını artırmaya devam ediyor. Genelde madenlerimizi 'işlenmemiş' olarak ihraç eden sektör Ocak – Mayıs 2013 döneminde ihracatını yüzde 37 artırarak 2 milyar 76 milyon dolara çıkardı. Madencilik sektörü Ocak – Mayıs döneminde 180'in üzerinde ülkeye ihracat yaptı. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) verilerine göre, sektörün en çok ihracat yaptığı ilk beş ülke ise sırasıyla Çin, ABD, Belçika, Irak ve İtalya oldu. Çin, Türk madencilik sektörü ihracatından yüzde 50 pay alarak en büyük müşteri olmayı sürdürdü. Çin'e yılın ilk beş ayında 1 milyar 39 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.  
Afrika pazarında en önemli iki alıcımız olan Libya ve Mısır'a gerçekleştirilen ihracatta önemli artışlar sağlandı. Libya'ya ihracatımız ilk 5 ayda yüzde 137 artarak 16 milyon dolara, Mısır'a ihracatımız da yüzde 74 artarak 15 milyon dolara ulaştı. Bunun yanında Afrika pazarında Türk madencilik sektörünün ihracatı Gabon'a yüzde 6954, Gine'ye yüzde 3052, Senegal'e yüzde 531,  Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne yüzde 307, Zambiya'ya yüzde 202, Çad, Togo, Burkino Faso ve Somali'ye yüzde 100 oranında arttı.  

Ürün grupları açısından bakıldığında madencilik sektörü ihracatının yüzde 40'ının doğal taş (mermer – granit) sektöründen geldiği görülüyor. 'Türk doğal taşları' markasının yurt dışında bilinmesi için önemli lobi çalışmaları yapan İMİB yılın ilk beş ayında doğal taş ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 24 oranında arttığını belirtti. Doğal taş sektöründe Türkiye, Ocak – Mayıs 2013 döneminde toplam 833 milyon 684 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Doğal taş sektörünün 2013'ün ilk çeyreğinde en çok ihracat yaptığı ilk 5 ülke ise sırasıyla; Çin, ABD, Irak, Suudi Arabistan ve Fransa oldu.