Maden

Maden ihracatında azalma

Maden ihracatında ABD ve ABdeki artış, Çindeki kaybı önleyemedi. Iraktaki karışıklıklar ve Rusya-Ukrayna krizi nedenlerine bir de Çinin talebinde azalma olması maden ihracatında kan kaybına neden oldu.

Sektör ABD ve AB ülkelerine dış satışlarında artış yaşasa da, en büyük pazarlar arasında yer alan Çin, Irak ve Rusyadaki kaybın önüne geçemedi.

Maden ihracatı ağustos ayında yüzde 4.27 azalarak 383 milyon dolara gerilerken, 2014ün 8 ayında da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5.63 düşüşle 3 milyar 160 milyon dolar oldu.

Maden sektörü ihracatında kan kaybı devam ediyor. Çin pazarında devlet desteklerinin kesilmesi, Iraktaki iç karışıklık ile Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik sektörün en önemli pazarlarında sıkıntı yaşamasına neden oluyor. Temmuz ayını düşüşle kapatan sektör, Ağustosta da pazar kaybından dertli. İstanbul Maden İhracatçıları Birliğinden yapılan açıklamaya göre; 2013 Ağustos ayında 400 milyon dolar seviyesinde bulunun sektörün toplam ihracatı bu yılın aynı döneminde yüzde 4,27 azalarak 382,9 milyon dolara kadar geriledi.

Ocak – Ağustos aylarını kapsayan sekiz aylık dönemde de gerileme kendisini gösterdi. Geçen yıl bu dönemde 3 milyar 343 milyon dolar olan sektör ihracatı, 2014ün 8 aylık döneminde yüzde 5,63 azalarak 3 milyar 160 milyon dolara düştü.

Dünya